Η Νίκη Βόλου ηττήθηκε με 75-86 από την Δόξα Λευκάδας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Ιωνίας, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.

Η Νίκη έκανε μία εξαιρετική αρχή, φτάνοντας και στο +11 στο 8’ της αναμέτρησης, αλλά μετά ακολούθησε μία τελείως διαφορετική εικόνα. Από το 23-12 λοιπόν εκείνου του σημείου, η Δόξα Λευκάδας με τον Τζόλο να ηγείται της επίθεσης κατάφερε όχι μόνο να καλύψει τη διαφορά αλλά και να περάσει μπροστά (23-24), προτού κλείσει το δεκάλεπτο με τη Νίκη να έχει βραχύ προβάδισμα στο σκορ (25-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες παρέμεναν συνεχώς κοντά στο σκορ και μάλιστα με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ντόβα πριν 16’’ πριν από το ημίχρονο έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στη Δόξα Λευκάδας (39-46). Ωστόσο σε «νεκρό» χρόνο ο Βρεττάς με σουτ τριών πόντων έδωσε ανάσα στη Νίκη, για να κλείσει το ημίχρονο 42-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Χείλαρης και Μανάκας ξεκίνησαν ορεξάτοι για να κάνουν τη ζημιά στη Νίκη, αλλά και πάλι οι «κυανόλευκοι» έφεραν τη διαφορά σε διαχειρίσιμα επίπεδα με το τρίποντο του Κωστούλα (53-57 στα μισά της τρίτης περιόδου) με τη βελτίωση στην άμυνα να βοηθάει αρκετά, ενώ με δίποντα του Παπαδόπουλου αυτή η διαφορά μειώθηκε και στο καλάθι, απαντώντας και σε εύστοχο σουτ του Μανάκα.  Από τη στιγμή που η Δόξα όμως έπαιρνε επιθετικά ριμπάουντ έβρισκε και περισσότερες λύσεις για πόντους, με αποτέλεσμα χάρη σε καλάθια του Μανάκα και του Τσιαβέ να γίνει το σκορ 57-63, 1’51’’ πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.  Από εκεί και πέρα Βλαχογιάννης και Βούγιοβιτς σκόραραν για το 59-65, ενώ στα 9’’ που απέμεναν η Νίκη δεν μπόρεσε να βγάλει καλή επίθεση και αυτό ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα καλάθια του Βούγιοβιτς στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου αλλά και το τρίποντο του Ντόβα, απαντήθηκαν μόνο με το δίποντο του Ιντό, οπότε η ψαλίδα άνοιξε και πάλι στο +11 (61-72) για τη Δόξα Λευκάδας και συνέχισε έτσι, για να φτάσει στο 63-79 4’45’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Η Δόξα πήρε και άλλες λύσεις από το τρίποντο, ενώ ο Κωστούλας έδινε ανάσες στη Νίκη, με τη διαφορά όμως να παραμένει διψήφια υπέρ της ομάδας της Λευκάδας. Ο Σιπητάνος με 2/2 βολές μείωσε στους 10, 1’22’’  πριν το φινάλε , ενώ είχαν προηγηθεί αποτυχημένες κυρίως λόγω βιασύνης επιθέσεις της Νίκης, ενώ με καλάθια των Μανάκα και Κουτίνα (τρίποντο) διαμορφώθηκε το τελικό 75-86 υπέρ της Δόξας Λευκάδας.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Αγραφιώτης Γρ., Αθανασιάδης Αθ.

Δεκάλεπτα: 25-24, 42-46, 59-65, 75-86.

ΓΣ Νίκη Βόλου (Μαύρος): Βρεττάς 11 (1), Κωστούλας 11 (1), Βερτζάγιας 2, Σιπητάνος 7 (1), Κουτίνας 18 (1), Παπαδόπουλος 16, Δελετζές, Σπανόπουλος, Γιωτόπουλος, Ιντό 4, Βλαχογιάννης 6, Τσεσμετζίδης.

ΑΕ Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Μάνα, Χείλαρης 11 (3), Σταματέλος, Αργυρός, Βακουφτσής 4, Ντόβας 9 (3), Τσιαβές 9 (1), Τζόλος 18, Μανάκας 18, Βούγιοβιτς 10, Βαγενάς 7 (1).

Πηγή: Μαγνησία News