Οι Αετοί Βέροιας (14-4) ηττήθηκαν με 61-63 από τον Ζαφειράκη Νάουσας (16-2), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα που μπορεί να μην έκρινε κάτι σε αυτή τη φάση του πρωταθλήματος, αλλά μπορεί να αποδειχθεί κομβικό το αποτέλεσμά του στα playoffs, ο Ζαφειράκης απέδρασε από την Βέροια με το ροζ φύλλο αγώνα κατακτώντας ταυτόχρονα την πρώτη θέση στον όμιλο, με τους Αετούς Βέροιας να περιορίζεται στην τρίτη, ωστόσο αμφότερες πήραν το εισιτήριο για τη δεύτερη φάση όπου θα προκύψουν οι τέσσερις ομάδες οι οποίες θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα.

Ιδιαίτερα ζεστές μπήκαν και οι δύο ομάδες στην αναμέτρηση, με τον Ζαφειράκη να είναι αυτός που ήταν πιο εύστοχος και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 20-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αετοί Βέροιας ήταν αυτοί που χάρη στην άμυνά τους πήραν τον έλεγχο του αγώνα, με αποτέλεσμα να βρεθούν μπροστά στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 39-35.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να σημειώνει δεκατρείς πόντους, το φιλοξενούμενο δεκατέσσερις και το σκορ να διαμορφώνεται σε 52-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη πόντο με πόντο, με τον Ζαφειράκη να είναι αυτός που πήρε στο τέλος τη νίκη με το τελικό 61-63.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 20-26, 39-35, 52-49, 61-63.