Ο Αιγινιακός (11-7) επικράτησε με 65-52 του ΑΟΚ Βέροιας (11-7), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός πάτησε το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, έλεγξε τον αγώνα στην συνέχεια και πήρε τον “τελικό” για το τέταρτο εισιτήριο του ομίλου για τα playoffs υπερκαλύπτοντας τη διαφορά της ήττας του στην Βέροια, αφήνοντας τον ΑΟΚ στην πέμπτη θέση και στη διεκδίκηση της ένατης στην τελική κατάταξη κόντρα στον Αετό Κιλκίς.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον ΑΟΚ Βέροιας να είναι αυτός που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 16-20 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός ήταν αυτός που κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ και χάρη σε ένα επιμέρους 19-8 πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 35-28.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος ήταν καλύτερος και κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά και να κλείσει την περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 52-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της βόρειας Πιερίας κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά της και να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 65-52.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 16-20, 35-28, 52-39, 65-52.