Ο Βαφύρας Δίου (6-12) επικράτησε με 69-50 της ΑΚΕ Πιερίας (3-15), στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βαφύρας διαχειρίστηκε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το προβάδισμα που απέκτησε στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε σε μία δίκαιη νίκη, η οποία τον έφερε στην έβδομη θέση του ομίλου και πλέον θα διεκδικήσει τη δέκατη τρίτη θέση στην τελική κατάταξη της βαθμολογίας κόντρα στην Γουμένισσα. Στο αντίποδα, η ΑΚΕ Πιερίας τερμάτισε στην ένατη θέση και καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο των Ατρόμητων στη μάχη για τη δέκατη όγδοη θέση της τελικής κατάταξης.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Βαφύρας, ο οποίος πήρε στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-8.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το γηπεδούχο να είναι αυτός που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ του 34-23.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να σημειώνουν δεκαεπτά πόντους, την ΑΚΕ Πιερίας δεκατέσσερις και το σκορ να διαμορφώνεται σε 51-37.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Βαφύρα να φτάνει στη νίκη με το τελικό 69-50.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 16-8, 34-23, 51-37, 69-50.