Δύο σετ μακριά από το τρίτο του ευρωπαϊκό στο βόλεϊ Ανδρών βρίσκεται ο Ολυμπιακός! Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο Ισραήλ, ο Θρύλος νίκησε με 3-0 σετ (20-25, 23-25, 14-25) την Μακάμπι Τελ Αβίβ, στον πρώτο τελικό του Challenge Cup και απέκτησε τεράστιο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου! Στον όγδοο ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας τους, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν συγκλονιστικοί, κυριάρχησαν απόλυτα και παρουσιάζοντας την ποιότητα τους, έφτασαν στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, σε μια «μαγική» βραδιά στη «Shlomo Group Arena». Ο Ολυμπιακός, που μέτρησε 10 άσσους και 14 μπλοκ, βρίσκεται μπροστά σε μία σπουδαία πρόκληση, αφού την άλλη Τετάρτη (15/3) στις 20:00, θα έχει την ευκαιρία να κατακτήσει το τρίτο του ευρωπαϊκό τρόπαιο, μπροστά στον κόσμο του, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας! Πρώτος σκόρερ του Θρύλου ο Στερν, με 17 πόντους, ενώ 16 σημείωσε ο Ιντάλγκο, σε ένα ματς που δεν υστέρησε κανένας από πλευράς «ερυθρόλευκων».

Στην έναρξη της αναμέτρησης, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές… χέρια. Ο Θρύλος, μετά το 9-9, απέκτησε για πρώτη φορά προβάδισμα δυο πόντων, χάρη σε δυο κερδισμένα μπλοκ άουτ των Κουμεντάκη (9-10) και Στερν (9-11). Ο Κουμεντάκης διατήρησε το +2 στο 10-12 και ο Στερν, με άσσο, στο 13-15. Στο σημείο αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα 4-0 σερί και έμειναν πίσω στο σκορ με 17-15, όμως «απάντησαν» με ένα 3-0, για να ανακτήσουν τα ηνία στο 17-18. Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 19-19, αλλά η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στον Θρύλο! Από σερβίς αουτ των Ισραηλινών προήλθε το 19-20, ενώ ο Στερν με μπλοκ έγραψε το 19-21. Η Μακάμπι μείωσε με τον Ιγκλέσιας (20-21), ο Θρύλος κυριάρχησε και με ένα 4-0 σερί πήρε το πρώτο σετ! Ο Γκουσταβάο, με πρώτο χρόνο, σημείωσε το 20-22, ο Ιντάλγκο με δυο σερί πόντους έδωσε το πρώτο σετ μπολ (20-24) και με μπλοκ των Στερν-Γκουσταβάο, διαμορφώθηκε το 20-25, για το 0-1 στα σετ υπέρ του Θρύλου!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και έφτασε στο 1-4, με δυο διαδοχικά μπλοκ του Παγενκ, ενώ με νέο σερί, ξέφυγε με +5 στο 6-11. Ωστόσο, στο σημείο αυτό, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα 6-0 σερί, προηγήθηκαν με 12-11. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο 12-14, με μπλοκ του Τράβιτσα και ξέφυγε με +2 στο 13-15. Ακολούθησε νέα ισοφάριση στο 15-15, με τον Ιντάλγκο να βάζει ξανά τον Θρύλο στη θέση του «οδηγού» στο 15-16 και την Μακάμπι να «απαντάει» για το 18-16. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 20-18, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και προσπέρασε με 3-0 σερί, φτάνοντας στο 20-21, χάρη στο μπλοκ του Γκουσταβάο στον Ιγκλέσιας! Με επίθεση του Ιντάλγκο, το «ερυθρόλευκο» σερί έφτασε στο 4-0, για το 20-22! Η Μακάμπι ισοφάρισε σε 22-22, όμως και πάλι ο Θρύλος ήταν αυτός που «μίλησε» στο φινάλε του σετ! Ο Ιντάλγκο διαμόρφωσε το 22-23, ο Παγενκ, με μπλοκ, έδωσε το πρώτο σετ μπολ (23-24) και ο Στερν, με άσσο, «έγραψε» το 23-25, για να φτάσει ο Θρύλος στο πολύ σημαντικό προβάδισμα με 2-0 στα σετ!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» εντυπωσιακά στο τρίτο σετ. Για την ακρίβεια, ο Ιντάλγκο κέρδισε τρεις διαδοχικούς άσσους, για το 3-0! Ο Παγένκ έκανε το 4-1, ο Στερν κέρδισε μπλοκ για το 6-2, ενώ μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων, ο Θρύλος έφτασε στο 8-3. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κυριαρχούν και η διαφορά έφτασε στο +6 (4-10), με τρομερό μονό μπλοκ του Στερν, ο οποίος στη συνέχεια, κέρδισε άσσο, για το +7 (5-12). Η Μακάμπι μείωσε σε 13-8, όμως με δύο διαδοχικούς πόντους του Στερν, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με +7 (8-15). Η διαφορά των επτά πόντων παρέμεινε (10-17), με τον Σαφόνοφ να καρφώνει άουτ, ενώ ο Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του και με τρεις σερί άσσους του Στερν, έφτασε στο +10 (12-22). Ο Κουμεντάκης έκανε το 23-13, ο Στερν το 24-14 και μετά από επαφή στην αντένα, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 25-14 και νίκησαν με 3-0!

Τα σετ: 20-25, 23-25, 14-25 σε 98′.