Κατώτερος των περιστάσεων, ο Πιερικός γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης, χάνοντας με 0-1 από την Καστοριά, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Το γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε στο 67′ ο Πάλλας με τακουνάκι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Tarelli.

Έτσι, ο Πιερικός δεν πήρε ούτε τον βαθμό απέναντι στην Καστοριά, γνώριζοντας τη δεύτερη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα από τους “γουναράδες”.

Οι Κατερινιώτες ξεκίνησαν πιο ορεξάτοι έχοντας και δοκάρι στο 8′ με τον Κατσαβάκη, όμως οι Καστοριανοί ισορρόπησαν, χωρίς να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Φαινόταν πως η ομάδα της Δυτικής Μακεδονίας δε θα έλεγε όχι σε έναν βαθμό, ωστόσο στο β’ μέρος ανέβασε την απόδοσή της και η υπεροχή της καρποφόρησε στο 67′ με το γκολ του Πάλλα.

Στη συνέχεια ο Πιερικός προσπάθησε να αντιδράσει, ανέβασε την απόδοσή του, ωστόσο έλειπε το καθαρό μυαλό και η μπάλα δεν κατέληξε γκολ στις λιγοστές καλές στιγμές που δημιούργησε μπροστά στα καρέ της Καστοριάς.

Το παιχνίδι αυτό ήταν και το “κύκνειο άσμα” του Λεωνίδα Μπίλη στον πάγκο της ομάδας καθώς μετά το τέλος του ο έμπειρος τεχνικός έθεσε την παραίτησή του στη διάθεση της διοίκησης, η οποία βρίσκεται ήδη σε αναζήτηση του αντικαταστάτη του.

Ο Πιερικός παρέμεινε στους 26 βαθμούς και υποχώρησε στην 3η θέση του πίνακα καθώς τον προσπέρασε ο Κεραυνός Αγγελοχωρίου ενώ η Καστοριά έφτασε τους 21 βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί στην 6η θέση με Ελασσόνα και Εθνικό Νέου Κεραμιδίου.

Την ερχόμενη αγωνιστική ο Πιερικός “δοκιμάζεται” στη Χαλκιδική, κόντρα στον ΑΟ Χανιώτης.

Το “φιλμ” του αγώνα
7′ Σουτ του Χ. Παπαδόπουλου, κόπηκε σε κόρνερ.

8′ Ο Κατσαβάκης έκανε το σουτ από πλάγια θέση από δεξιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη.
10′ Μετά από τροφοδότηση του Καλαϊτζή ο Χ. Παπαδόπουλος έκανε το σουτ με τη μπάλα να χτυπάει σε αμυντικό και να περνάει κόρνερ.
27′ Μακρινό σουτ του Tarelli, κατέληξε άουτ.
29′ Σουτ του Τσελεπή από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ.
45′ Μετά από σέντρα του Χατζηκωνσταντίνου ο Καλαϊτζής έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κωνσταντίνου απομάκρυνε.
54′ Συρτό σουτ του Tarelli, η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.
61′ Εκτέλεση φάουλ του Tarelli, κεφαλιά του Παναγιωτίδη, η μπάλα πέρασε άουτ.
63′ Κεφαλιά του Ελευθεριάδη στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα έφυγε άουτ.
66′ Δυνατό σουτ του Σαββόπουλου, έδιωξε ο Μπαλάφας σε κόρνερ.

67′ ΓΚΟΛ! 0-1: Μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Tarelli, ο Πάλλας με τακουνάκι έκανε το 0-1 για την Καστοριά.
68′ Ο Κατσαβάκης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κοσμίδης απέκρουσε, ο Κατσάρας πήρε το ριμπάουντ μπροστά στην κενή εστία αλλά άργησε με αποτέλεσμα να κοπεί
74′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου ο Κραγιόπουλος πήρε την κεφαλιά που έφυγε άουτ.
88′ Σουτ του Κραγιόπουλου, η μπάλα πέρασε άουτ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παπαδόπουλος με βοηθούς τους Λαζαρίδη και Τσακιρόπουλο, της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι Κατσιαμήτας (μετά το τέλος του α’ μέρους) και Κυπαρίσσης (60′) του Πιερικού και οι Γκέγκας (μετά το τέλος του α’ μέρους) και Κωνσταντίνου (58′) της Καστοριάς.

Πιερικός (Λεωνίδας Μπίλης): Μπαλάφας, Χατζηκωνσταντίνου (65′ Νικολαΐδης), Μακρίδης (65′ Κατσάρας), Δεληγιάννης, Κυπαρίσσης, Κατσαβάκης, Παπαδόπουλος Χ., Κατσιαμήτας, Τουλίκας, Κραγιόπουλος, Καλαϊτζής.
Στον πάγκο: Dramolli, Στραβογιάννης, Αδαμόπουλος, Παπαδόπουλος Κ., Μαυρίδης, Λάμπρου, Τσενικλής.

Καστοριά (Χάρης Βοριαζίδης): Κοσμίδης, Tozzo, Κωνσταντίνου (77′ Balde), Φωλίνας, Tarelli, Παναγιωτίδης, Τσελεπής (52′ Πάλλας), Ελευθεριάδης, Γκέγκας, Μπάρο (70′ Μηλιάτης), Σαββόπουλος).
Στον πάγκο: Σταμούλης, Χασάι, Τσαρούχας, Νάκος, Τζιάρας, Κυριακού.