Ο Ζαφειράκης Νάουσας (15-2) επικράτησε με 83-72 του Αιγινιακού (10-7), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε εξ αναβολής αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας εξαργύρωσε με ροζ φύλλο αγώνα το πολύ καλό πρώτο του δεκάλεπτο κόντρα στον Αιγινιακό ο οποίος πλέον καλείται να νικήσει στο Αιγινίο τον ΑΟΚ Βέροιας με τρεις ή περισσότερους πόντους διαφορά την τελευταία αγωνιστική, ώστε να του “κλέψει” το εισιτήριο να βρεθεί αυτός στο top-8 του πρωταθλήματος.

Για έναν ακόμα εντός έδρας αγώνα ο Ζαφειράκης Νάουσας ήταν εκρηκτικός στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάρει κεφάλι στο σκορ και να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με 26-18.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τον Αιγινιακό να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 41-37 υπέρ του γηπεδούχου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Νάουσας να σημειώνει είκοσι δύο πόντους και αυτήν της βόρειας Πιερίας να πετυχαίνει είκοσι και τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει στο τέλος της περιόδου 63-57.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να υπερασπίζεται το προβάδισμά του και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 83-72.

Διαιτητές: Καραμανλής, Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 26-18, 41-37, 63-57, 83-72.