Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 10-10, με τη Ραντνίτσκι στη Σερβία στην αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Champions League. Οι Πειραιώτες αν και προηγήθηκαν με 8-4 στο ημίχρονο, δεν έφυγαν με τη νίκη, αφού στην επανάληψη δέχθηκαν ένα 6-0 σερί που έφερε τους Σέρβους μπροστά στο σκορ με 10-8. Ωστόσο με δυο τέρματα στο τελευταίο λεπτό από τους Μουρίκη και Φιλίποβιτς έσωσαν το βαθμό της ισοπαλίας στο δρόμο για το Final 8, σε μια αναμέτρηση που στοίχισε το κακό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω (0/7).

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν χωρίς σκορ, με τους Σέρβους να παίρνουν το προβάδισμα στα 5:41 με τον Ουκρόπινα στον παίκτη παραπάνω. Η απάντηση του Θρύλου ήταν άμεση αφού με ένα 3-0 σερί που προήλθε από τα τέρματα των Γενηδουνιά (5:19), Φουντούλη (4:19) και Παπαναστασίου διαμορφώθηκε το 1-3 μέχρι τα 3:34. Η Ραντίντσκι μείωσε με τον Μπράνκοβιτς (3:09), όμως οι «ερυθρόλευκοι» με δυο ακόμα γκολ από τον Μουρίκη (1:05) και τον Φουντούλη (0:42), έφτασαν στο υπέρ τους 5-2, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Με γκολ του Μπούσλιε από την περιφέρεια, οι πρωταθλητές ανέβασαν στο +4 το προβάδισμα τους φτάνοντας στο 6-2 στα 6:35 του 2ου οκταλέπτου. Ακολούθησαν δυο διαδοχικά τέρματα των Σέρβων με τους Βρλιτς και Λούκιτς, όμως ο Θρύλος απάντησε με τον Γενηδουνιά (0:59) και τον Παπαναστασίου στην εκπνοή της περιόδου, για το 4-8 που ήταν το σκορ στην ανάπαυλα.

Στην τρίτο περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά που είχε χτίσει από το πρώτο μισό να μειωθεί στο ελάχιστο. Οι Σέρβοι με το επιμέρους 3-0 που διαμορφώθηκε από τα γκολ των Ουκρόπινα (2), και Λούκιτς πλησίασαν σε 7-8 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Στην τελευταία περίοδο το σερί της Ραντνίτσκι συνεχίστηκε και με τρια γκολ των Λούκιτς (2) και Ουκρόπινα, προήλθε το 10-8, 1:17 πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Όμως ο Θρύλος δεν τα παράτησε, μείωσε σε 10-9 με τον Μουρίκη (0:58) και ισοφάρισε με εξαιρετικό τέρμα του Φιλίποβιτς στα 7’’ σε 10-10 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Οκτάλεπτα: 2-5, 2-3, 3-0, 3-2.

Διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ουκρόπινα (π/π, 5:41), 1-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:19), 1-2 Φουντούλης (πέναλτι, 4:19), 1-3 Παπαναστασίου (κόντρα, 3:34), 2-3 Μπράνκοβιτς (περιφέρεια, 3:09), 2-4 Μουρίκης (φουνταριστό, 1:05), 2-5 Φουντούλης (κόντρα, 0:42).

2ο οκτάλεπτο: 2-6 Μπούσλιε (περιφέρεια, 6:35), 3-6 Βρλιτς (π/π, 5:09), 4-6 Λούκιτς (περιφέρεια, 3:17), 4-7 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:59), 4-8 Παπαναστασίου (κόντρα, 0:08).

3o οκτάλεπτο: 5-8 Ουκρόπινα (περιφέρεια, 7:35), 6-8 Ουκρόπινα (4:50), 7-8 Λούκιτς (περιφέρεια, 3:01).

4ο οκτάλεπτο: 8-8 Λούκιτς (περιφέρεια, 3:35), 9-8 Ουκρόπινα (περιφέρεια, 2:31), 10-8 Λούκιτς (περιφέρεια, 1:17), 10-9 Μουρίκης (φουνταριστός, 0:58), 10-10 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 0:07).

Ραντνίτσκι: Ντομποζάνοφ, Μπράνκοβιτς 1, Στανόγεβιτς, Γιάνκοβιτς, Τσουκ, Κόγιτς, Ουκρόπινα 4, Ποζνάνοβιτς, Πιέβαντσιτς, Άντιτς, Λούκιτς 4, Βρλιτς 1, Τοντορόφσκι..

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Γραμματικός, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Φιλίποβιτς 1, Κολόμβος, Παπαναστασίου 2, Ζερδεβάς..