Ο Βαφύρας (5-12) ηττήθηκε με 59-60 από τον Ζαφειράκη Νάουσας (14-2), στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε εξ αναβολής αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες, Βαφύρας και Ζαφειράκης έδωσαν μάχη πόντο με πόντο, με τον φιλοξενούμενο να επικρατεί στις λεπτομέρειες και να κρατάει το πλεονέκτημα έναντι των Αετών Βέροιας και του Βατανιακού για την κατάληψη της πρώτης θέσης, έχει ωστόσο δύο εναπομείναντα άκρως κρίσιμα παιχνίδια με Αιγινιακό και Αετούς Βέροια, οι οποίοι θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό για το εάν θα μπει από θέση ισχύος στα playoffs. Στον αντίποδα, ο Βαφύρας ελπίζει ελπίζει βάσιμα στην κατάκτηση της όγδοης θέσης, όντας εκεί ισόβαθμος με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το Βαφύρας να προηγείται με βραχεία κεφαλή (15-14) στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το γηπεδούχο να είναι αυτός που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και το τέλος του ημιχρόνου τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 29-24.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να σημειώνουν δεκαέξι πόντους, το φιλοξενούμενο δεκαεπτά και το σκορ να διαμορφώνεται σε 45-41.

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμος, πιο αποτελεσματικός και πιο τυχερός στα τελευταία λεπτά του αγώνα και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 59-60 χάρη σε ένα buzzer beater τρίποντο από το κέντρο του Βασίλη Πουρλίδα.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 15-14, 29-24, 45-41, 59-60.