Το Περιστέρι είχε τον έλεγχο του αγώνα μετά τα επτά πρώτα λεπτά και έφτασε στη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 77-64 για να πάρει το εισιτήριο για τους τέσσερις του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Final 8. Στον πρώτο ημιτελικό, που θα διεξαχθεί στις 18/2 (15.45, ΕΡΤ3) θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Οι Θεσσαλονικείς φάνηκαν να αιφνιδιάζουν τον ΠΑΟΚ και τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος βρέθηκαν στο +9 (4-13) και με την βοήθεια στην άμυνα από τον Ρένφρο.

Το τελευταίο τρίλεπτο όμως η εικόνα άλλαξε και με τον Δημήτρη Μωραϊτη να σημειώνει οχτώ συνεχόμενους πόντους οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν 17-15 στο δεκάλεπτο!

Το Περιστέρι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τον Ντένμον να παίρνει τη σκυτάλη για να οδηγήσει ως το +10 (32-22, 18’). Ο Μωραϊτης από τη γραμμή έστειλε τη διαφορά και στο +11 (37-26, 19’25’’) για να πέσει η αυλαία του πρώτου ημιχρόνου 38-29.

Ο Μάρκους Ντένμον με 3/3 ελεύθερες βολές δημιούργησε απόσταση 13 πόντων για πρώτη φορά στον αγώνα (44-31, 22’30”). Ο ΠΑΟΚ έδειξε σημάδια αντίδρασης και με τους Ράιλι – Πόλεϊ κατέβασε τη διαφορά στους οχτώ (44-36, 25′). Ο Πόλεϊ ήταν εκεί και για το 48-41 (27′), αλλά ο Μωραϊτης έδωσε και πάλι άμεσα διψήφια τιμή στη διαφορά (51-41, 28′).

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ήταν αυτός που με πέντε συνεχόμενους πόντους προσπάθησε να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι με το 60-47 (34′) να γίνεται 62-54 (35’10”). Ο Φρανσίσκο με τρίποντο οδήγησε στο +16 (73-57) με δύο λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης, η οποία έκλεισε με το τελικό 77-64.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Παπαπέτρου, Πιτσίλκας

Δεκάλεπτα: 17-15, 38-29, 53-43, 77-64