Ο ΑΟΚ Βέροιας (11-5) επικράτησε με 65-47 του Βαφύρα (5-11), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βάροιας, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΑΟΚ Βέροιας κατάφερε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ να κάμψει την αντίσταση του Βαφύρα να να διατηρηθεί σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με τον Αιγινιακό στη μάχη της τετράδας, ενώ ο Βαφύρας ο οποίος ταξίδεψε με μόλις πέντε παίκτες στην πρωτεύουσα της Ημαθίας και ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης για περισσότερο από τρία δεκάλεπτα, βλέπει τις ελπίδες του για την κατάκτηση της όγδοης θέσης να μειώνονται και να μην εξαρτώνται μόνο από τα δικά του αποτελέσματα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Βαφύας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 13-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το φιλοξενούμενο να καταφέρνει να σκοράρει έναν περισσότερο πόντο από τον αντίπαλό του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 26-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ Βέροιας κατάφερε να βελτιώσει την αμυντική του λειτουργία, περιορίζοντας τον Βαφύρα στους εννέα πόντους και προηγήθηκε με 42-38.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Βέροιας να δέχεται και πάλι μονοψήφιο αριθμό πόντων και να φτάνει στην νίκη με το τελικό 65-47.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 13-15, 26-29, 42-38, 65-47.