Ο Αρχέλαος Κατερίνης ηττήθηκε με 29-31 από τον Φίλιππο Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης “Θεόδωρος Διαμαντόπουλος”, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Σε ένα κομβικής σημασίας παιχνίδι για τη “μάχη” της παραμονής, οι Κατερινιώτες δεν κατόρθωσαν να αναδειχθούν νικητές και παρέμειναν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς. Αντίθετα, ο Φίλιππος πετυχαίνοντας την 6η νίκη του έφτασε τους 12 βαθμούς και διατηρήθηκε στην 4η θέση.

Ο Αρχέλαος ήταν μπροστά με 4-2 στο 5′, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 20′ (9-9). Στο τελευταίο δεκάλεπτο του α’ ημιχρόνου, όμως, ένα “μπλακ αουτ” για τους Κατερινιώτες έφερε τον Φίλιππο μπροστά στο σκορ με 6 γκολ, “τρέχοντας” ένα σερί 2-8 με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 11-17.

Στο β’ ημίχρονο οι Βεροιώτες έπρεπε να διαφυλάξουν το προβάδισμα το οποίο μάλιστα αύξησαν σε 7 γκολ (13-20 στο 35′).

Ο Αρχέλαος προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και παρά τη μείωση της διαφοράς, έφτασαν στην επικράτηση με 29-31.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Πήτας.

Δίλεπτα: 3-4.
Κόκκινες: Χαραλαμπίδης (49’ 54”)
Πέναλτι: 2/3-4/6.

Πεντάλεπτα: 4-2, 4-4, 6-8, 9-9, 11-14, 11-17 (ημ.), 13-20, 17-21, 19-24, 22-26, 26-28, 29-31.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Ξώνης, Χαραλαμπίδης 6, Λάμπρου, Κουλλόλι, Παπανάκος Χ, Θεοφανίδης, Κοσμίδης, Μάνης, Μαυρόπουλος 9, Θυμιόπουλος 3, Κωνσταντάκης 5, Ξεφτέρης, Παπανάκος Κ. 1, Ουσταμπασίδης, Σαϊδές 5, Παρθενόπουλος.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας: Τσάγγαρος, Δεληγιάννης 5, Αμπρικίδης 1, Χαντζαρίδης 3, Βλάχος 8, Μαυρίδης, Κρέξης 5, Διδασκάλου 9.