Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (5-12) επικράτησε με 47-44 των Πανθήρων (1-16), στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια κατάφερε, έστω και στις λεπτομέρειες να πάρει τη νίκη επί τον Πανθήρων και να αποκτήσει πολύ μεγάλο πλεονέκτημα για την κατάληψη της έβδομης θέσης στον όμιλο, η οποία του δίνει το δικαίωμα να διεκδικήσει την δέκατη πέμπτη στην τελική κατάταξη. Στον αντίποδα, η ομάδα της Κατερίνης σε κάθε περίπτωση θα τερματήσει δέκατη στον όμιλο, γεγονός που σημαίνει ότι το ερχόμενο Σάββατο ολοκληρώνει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο καταλαμβάνοντας τη δέκατη ένατη και τελευταία θέση στην τελική βαθμολογία της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 14-13.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το γηπεδούχο να καταφέρνει να σκοράρει δύο περισσότερους πόντους από τους αντιπάλους του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 27-24.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Ημαθίας να σημειώνει δεκατρείς πόντους, αυτήν της Κατερίνης δώδεκα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 40-36.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να είναι αυτός που κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες με το τελικό 47-44.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 14-13, 27-24, 40-36, 47-44.