Η ΑΚΕ Πιερίας (3-14) επικράτησε με 79-75 της ΑΓΕ Πιερίας (7-10), στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος είχε μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η ΑΚΕ Πιερίας πήρε τη νίκη, εξασφαλίζοντας έτσι την ένατη θέση στον όμιλο και την συμμετοχή της στον αγώνα κατάταξη για τη δέκατη έβδομη θέση στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος επικρατώντας δύσκολα της ΑΓΕ Πιερίας, η οποία σε κάθε περίπτωση θα τερματίσει στην έκτη θέση διεκδικώντας τη δέκατη τρίτη στην τελική κατάταξη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ΑΓΕ Πιερίας να είναι αυτή που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 16-20.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά ότι η ΑΚΕ Πιερίας ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει έξι περισσότερους πόντους από την αντίπαλό της και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 36-34.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τη γηπεδούχο να σημειώνει δεκαεννέα πόντους, τη φιλοξενούμενη είκοσι και το σκορ να διαμορφώνεται σε 55-54.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΑΚΕ Πιερίας να είναι αυτή που κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες με το τελικό 79-75.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 16-20, 36-34, 55-54, 79-75.