Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 64-62 του Εργόναθλου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός (10-3) κατάφερε να πάρει στις λεπτομέρειες το ροζ φύλλο αγώνα από τον Εργόναθλο (10-4) στη μάχη για την είσοδο στην τετράδα και διατηρήθηκε σε πλεονεκτική θέση, καθώς παρά το γεγονός ότι είναι τέταρτος έχει τις λιγότερες ήττες μαζί με τον Αετό Κιλκίς από τους συνδιεκδικητές, με το δεύτερο Εργόναθλο να βρίσκεται στη δεύτερη θέση με μία ήττα κι έναν αγώνα περισσότερο.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Εργόναθλο να προηγείται με 17-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Εδεσσαϊκός ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός, καθώς σημείωσε είκοσι επτά πόντους και δεχόμενος δώδεκα λιγότερους, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 44-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα του φιλοξενούμενου άλλαξε πρόσωπο, περιόρισε την ομάδα της Έδεσσας με μονοψήφιο σκορ και επέστρεψε για τα καλά στον αγώνα μειώνοντας στο τέλος της περιόδου σε 51-48.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα, με τον Εδεσσαϊκό να κατακτά τη νίκη στις λεπτομέρειες με το τελικό 64-62.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 17-19, 44-34, 51-48, 64-62.