Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 69-72 από τον Βατανιακό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός (13-3) μπορεί να ξέφυγε με διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Αιγινιακός (10-6) έκανε το come back στο τρίτο, με τις δύο ομάδες να μας χαρίζουν μία θεαματική και για γερά νεύρα τέταρτη περίοδο με την ομάδα της Κατερίνης να παίρνει τη νίκη και να εξασφαλίζει και μαθηματικά την συμμετοχή της στα playoffs. Από την άλλη, η ομάδα της βόρειας Πιερίας παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ωστόσο έχει έναν αγώνα και μία ήττα περισσότερη από τον πέμπτο ΑΟΚ Βέροιας, με τις δύο ομάδες να αναμένεται να δώσουν μάχη μέχρι και την τελευταία αγωνιστική όταν και θα αναμετρηθούν στο Αιγινίο.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Βατανιακός, ο οποίος όχι μόνο πήρε το προβάδισμα, αλλά έχτισε και διψήφια διαφορά με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τον βρίσκει μπροστά στο σκορ με 11-21.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Αιγινιακό να σημειώνει δεκαπέντε πόντους, το φιλοξενούμενο δύο περισσότερους και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 26-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία, περιόρισε την ομάδα της Κατερίνης σε μονοψήφιο σκορ και στο τέλος της περιόδου οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη είχαν προβάδισμα μόλις μίας κατοχής (45-47).

Οι δύο ομάδες να απέχοντας μία ανάσα μεταξύ τους και καιγόμενες αμφότερες για τη νίκη, μας χάρισαν ένα απολαυστικό τέταρτο δεκάλεπτο σαράντα εννέα πόντων, με τον Βατανιακό να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες με το τελικό 69-72.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 11-21, 26-38, 45-47, 69-72.