Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 58-63 από τον ΑΟΚ Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση με έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο ΑΟΚ Βέροιας (10-5) κατάφερε να περάσει από την Κατερίνη επικρατώντας δύσκολα της ΑΓΕ Πιερίας (7-9) και να παραμένιε μία θέση και ένα βαθμό πίσω από τον τέταρτο Αιγινιακό, έχοντας ωστόσο έναν αγώνα και μία ήττα λιγότερη. Όσον αφορά την ομάδα της Κατερίνης, έχασε κάθε ελπίδα για τη διεκδίκηση κάποιου καλύτερου πλασαρίσματος στο βαθμολογικό πίνακα και δε και περίπτωση θα τερματίσει στην έκτη θέση, με τους τελευταίους δύο αγώνες να μην έχουν κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον για την ίδια.

Η ΑΓΕ Πιερίας προηγήθηκε με 5-0 στο 2’ 05” με τον ΑΟΚ Βέροιας να απαντά με ένα σερί έντεκα πόντων για το 5-11 στο 4’ 45”, Η γηπεδούχος αντέδρασε με ένα 8-0 για το 13-11 (6’ 58” και η ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους δεκαπέντε πόντους.

Στα τέσσερα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, με το φιλοξενούμενο σημειώνει εν συνεχεία δέκα αναπάντητους πόντους ξεφεύγοντας με 21-30 στο 18’ 09” η διαφορά να φτάνει έως και τους δώδεκα (24-36, 19’ 49”) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης ρόκανισε σιγά σιγά την εις βάρος της διαφορά μειώνοντας στους πέντε πόντους (34-39) στο 24’ 29”, ωστόσο ο ΑΟΚ Βέροιας διατήρησε το προβάδισμά του και μπήκε στην τελική ευθεία της αναμέτρησης προηγούμενος με 38-45.

Οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου συνέχισαν την προσπάθεια για την ανατροπή, μειώνοντας σε 42-45 στο 32’ 58”, με την ομάδα της Βέροιας να αντιστέκεται στην πολιορκία να διατηρεί το προβάδισμά της και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 58-63.

Διαιτητές: Χανός, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 15-15, 25-36, 38-45, 58-63.