Οι Ίκαροι Γιαννιτσών επικράτησαν με 82-56 του ΠΑΟΚ Αλμωπίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Χάρη στο επιθετικό τους κρεσέντο στο πρώτο δεκάλεπτο και στην εξαιρετική τους άμυνα στο δεύτερο οι Ίκαροι Γιαννιτσών (10-5) επικράτησαν εύκολα του ΠΑΟΚ Αλμωπίας (2-11) και βρίσκονται πλέον μόνοι πρώτοι στο βαθμολογικό πίνακα του ομίλου, έχοντας ωστόσο ίδιες ήττες με τον συντοπίτη τους Μέγα ο οποίος βρίσκεται στην πέμπτη θέση, με πέντε ομάδες να διεκδικούν επί ίσοις όροις την είσοδο στα playoffs του πρωταθλήματος. Όσον αφορά την ομάδα της Αριδαίας, είναι πλέον ουραγός στον όμιλο.

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών συνδέθηκαν για τα καλά με το αντίπαλο καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας τριάντα πόντους, με τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας να μην μπορεί να ακολουθήσει και τους γηπεδούχους να προηγούνται στην ολοκλήρωσή του με 30-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα ήταν αυτή που διεύρυνε το προβάδισμα για την ομάδα των Γιαννιτσών, καθώς περιόρισε το φιλοξενούμενο σε μονοψήφιο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 48-25.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Σαμψών Παπαδόπουλου να σημειώνουν δεκατρείς πόντους, αυτούς του Γιάννη Βασίλογλου δύο περισσότερους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 64-40.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους Ίκαρους Γιαννιτσών να βρίσκουν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 82-56.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 30-18, 48-25, 64-40, 82-56.