Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 64-62 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα, ο οποίος κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, η ΑΚΕ Πιερίας (2-14) κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα και ανέβηκε στην ένατη θέση του ομίλου, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (4-12) να παραμένει όγδοος και να χάνει έδαφος στην προσπάθεια για την κατάληψη της έβδομης θέσης.

Με δύο ισοπαλίες και τέσσερις αλλαγές προβαδίσματος ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να καταφέρνει να αποσπαστεί μετατρέποντας στο 8-6 (4’ 24”) σε 8-15 στο 5’ 59”. Η ΑΚΕ Πιερίας αντέδρασε απαντώντας με ένα σερί πέντε πόντων για το 13-15 (8’ 29”) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το φιλοξενούμενο να προηγείται με 17-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες τέσσερις φορές, άλλες τόσες το προβάδισμα άλλαξε πλευρά, με καμία από τις δύο να μην ξεφεύγει με περισσότερους από τρεις πόντους και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να τις βρίσκει ισόπαλες στους τριάντα επτά πόντους.

Μπορεί ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να άνοιξε το επιμέρους σκορ του δεύτερου ημιχρόνου (37-39, 21’ 07”), ωστόσο η γηπεδούχος σημείωσε έξι αναπάντητους για το 45-39 στο 23’ 36” ενώ στο 27” 13” έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το υπέρ της 55-47.

Η ομάδα της Ημαθίας μείωσε σε 59-57 στο 35’ 42” με την ΑΚΕ Πιερίας στο υπόλοιπο του αγώνα να διατηρεί μεν το προβάδισμά, το οποίο όμως δεν ξεπέρασε τους τέσσερις πόντους και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 64-62.

Διαιτητές: Χανός, Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 55-47, 64-62.