Το σερί των… χαμηλών πτήσεων του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου συνεχίστηκε για έβδομο παιχνίδι, καθώς η ομάδα της Πιερίας γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-2 από τον Εδεσσαϊκό, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Δημήτρη Παυλίδη βρέθηκε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από γκολ του Κυζιρίδη.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Σεχολάρι στο 81′ όμως όχι μόνο δε μπόρεσαν να φτάσουν σε δεύτερο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη αλλά έχασαν και το παιχνίδι, με τους Εδεσσαίους να παίρνουν το “τρίποντο” με πέναλτι του Κυζιρίδη στο 90’+4′.

Πλέον οι Κεραμιδιώτες είναι στην 9η θέση, ισόβαθμοι με τον Ολυμπιακό Βόλου (οι δύο ομάδες έχουν έλθει ισόπαλες στο μεταξύ τους παιχνίδι και ο Εθνικός τη δεδομένη στιγμή υπερτερεί στα συνολικά γκολ) ενώ ο Εδεσσαϊκός παραμένει μεν στην τελευταία θέση, ωστόσο φτάνοντας τους 10 βαθμούς μείωσε τη διαφορά από τη σωτηρία σε 4 βαθμούς και πλέον δικαιούται να αισιοδοξεί για τη συνέχεια.

Την προσεχή Τετάρτη ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου υποδέχεται τον Δωτιέα Αγιάς.

5′ Ο Μεληκιώτης έκανε το κοντινό πλασέ αλλά ο Πατσιογεώργος απέκρουσε δύσκολα, κρατώντας το μηδέν.
6′ Σουτ του Σούκια, έφυγε άουτ.
23′ Ο Σεχολάρι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αναγκάζοντας τον Ηλιόπουλο να διώξει σε κόρνερ.
25′ Σουτ του Μεληκιώτη, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε κόρνερ.
26′ Εκτέλεση κόρνερ του Κυζιρίδη, κεφαλιά του Μωυσίδη, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ξανά κόρνερ.
28′ Έπειτα από σέντρα του Λαμπίρη ο Σεχολάρι έπιασε την κεφαλιά – ψαράκι που έφυγε άουτ.
45’+ Ο Μεληκιώτης από κοντά “έπιασε” αέρα σε σέντρα των φιλοξενούμενων.
45’+2′ ΓΚΟΛ! 0-1: Ο Κυζιρίδης εκμεταλλεύτηκε σύγχυση μέσα στην περιοχή του Εθνικού και με κοντινό σουτ έκανε το 0-1.

55′ Ο Ηλιόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ κοντινή προβολή του Σεχολάρι.
63′ Σουτ του Σεχολάρι, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ.
65′ Ο Μαργαρίτης ανενόχλητος από κοντά σούταρε άουτ, σε μια μεγάλη στιγμή για τον Εθνικό.
81′ ΓΚΟΛ! 1-1: Μετά από σέντρα του Κριεμάντι ο Σεχολάρι με γυριστό πλασέ “έγραψε” το 1-1 για τον Εθνικό.
90’+2′ Σουτ του Ιωάννου από καλή θέση, η μπάλα έφυγε άουτ.
90’+4′ ΓΚΟΛ! 1-2: Ο Κυζιρίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι νίκησε τον Πατσιογεώργο διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Το πέναλτι υποδείχθηκε σε ανατροπή του Ιωάννου από τον Ζουκάν.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ντελέζος της ΕΠΣ Λάρισας με βοηθούς τους Νάκα της ΕΠΣ Λάρισας και Αγγελόπουλο της ΕΠΣ Θεσσαλίας.

Κίτρινες κάρτες αντίκρισαν οι Λαμπίρης (45’+), Ιντζόγλου (58′), Κριεμάντι (77′) του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου καθώς και προπονητής της ομάδας, Δημήτρης Παυλίδης (79′) και οι Κυζιρίδης (35′) και ΣΟύκιας (80′) του Εδεσσαϊκού.

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Δημήτρης Παυλίδης): Πατσιογεώργος, Κόλα, Λαμπίρης (46′ Δαλαμήτρας), Γκιώνης (88′ Ζουκάν), Μαργαρίτης, Ιντζόγλου (70′ Φυτόπουλος), Σεχολάρι, Κωτιαρίδης, Μπατζώνης (75′ Χατζηπουργάνης), Κρυεμάντι, Γιαζιτζόγλου.
Εδεσσαϊκός (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Ηλιόπουλος, Πρέτσι, Κεσίδης, Μωυσίδης, Χαντζάρας (68′ Ιωάννου), Σουκιάς (81′ Ξανθόπουλος), Μεληκιώτης (75′ Σαμαράς), Κυζιρίδης, Καραγιάννης, Μαγγίζης, Αναστασιάδης (81′ Λύρτσης).