Mπορεί ο ιστορικός Εδεσσαϊκός να είναι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα στον 2ο όμιλο του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής κατηγορίας, αυτό, όμως, δεν τον εμπόδισε να πετύχει μία κομβικής σημασίας εκτός έδρας νίκη με 2-1, απέναντι στον αήττητο, μέχρι πρότινος στην έδρα του, Εθνικό Νέου Κεραμιδίου, γεγονός που είχε ως συνέπεια και την αποχώρηση του προπονητή των γηπεδούχων, Δημήτρη Παυλίδη, μετά το τέλος της συναρπαστικής αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι, του Αλέξανδρου Κούρτογλου, σκόραραν με τον Κυζιρίδη (2 γκολ), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στο τέλος των καθυστερήσεων του παιχνιδιού, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Σεχολάρι, δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος και επιχειρούσαν να κάνουν την ολική ανατροπή.