Του Γιάννη Σταυρουλάκη

Σε ένα χορταστικό ματς στην Edel-Optics.De Arena, ο Προμηθέας Πατρών επιβλήθηκε του Αμβούργου με 103-105 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 8-5 στο Group B του EuroCup, ρίχνοντας τους Γερμανούς στο 4-9 κι έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Τόμασον, Σίμπσον, Χοτζ και Κουλμπόκα. Οι γηπεδούχοι είχαν την επαναφορά στα 22.8″ για το τέλος όμως αστόχησαν, ο Κουλμπόκα μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ και κλείδωσε τη νίκη των Πατρινών από την γραμμή των βολών.

Εικόνα

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του ματς στο Αμβούργο, εκεί όπου ο Αρνόλντας Κουλμπόκα πέτυχε δυο συνεχόμενα τρίποντα για το 16-16 στο 5′. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 για το 22-16 με τον Γιόνας Μπότερμαν ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 26-24 για το Αμβούργο απέναντι στον Προμηθέα που σούταρε 7/8 δίποντα (87.5%) όμως έκανε 5 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Στη συνέχεια ο Τζο Τόμασον έδωσε το προβάδισμα στους Πατρινούς κάνοντας το 28-29 με γκολ-φάουλ και ακολούθως, ανέβασε τη διαφορά στο +9 (33-42, 15′) για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου. Μάλιστα ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 48-54, έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Τόμασον (14π.), Κουλμπόκα (10π.) και περιορίζοντας τα λάθη του.

Ο Ντάστιν Χογκ διαμόρφωσε το 62-69 στο 25′ για τους φιλοξενούμενους που άντεξαν στην πίεση του Αμβούργου και προηγήθηκαν με 78-83 στο 30′ με το τρίποντο του Τρέβις Σίμπσον. To Aμβούργο και ο Προμηθέας εναλλάσσονταν στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Λούκας Μέισνερ έκανε το 88-85 και οι Αχαιοί «έτρεξαν» σερί 10-0 για το 88-95 με τον Τόμασον στο 35′!

Οι Γερμανοί αντέδρασαν. Μετά το τρίποντο του Μουράτου (93-99, 37:42) προηγήθηκαν 103-102 με τον Ζίγκα Σάμαρ ωστόσο ο Ντάστιν Χογκ το πήρε πάνω του, σκοράροντας για το 103-104 στα 22.8″ για το τέλος! Οι παίκτες του Αμβούργου αστόχησαν, ο Κουλμπόκα μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ στα 0.7″, κέρδισε φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό 103-105 με 1/2 βολές.

Δεκάλεπτα: 26-24, 48-54, 78-83, 103-105.

Διαιτητές: Ζαμοΐσκι – Λεθκάνο – Τεπενιέρ.

Αμβούργο (Μπαρλόσκι): Σούρμαν 14 (4/6 τρίποντα), Πολάιτ 19 (2), Φίλιπς 5 (1), Μάισνερ 7 (2), Γούνταρντ 6 (1), Σάμαρ 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), ΜακΚούλουμ 4 (6 ασίστ), Χάινριχς 7 (8 ασίστ), Βόλφαρτ – Μπότερμαν 7, Κίλος 26 (9/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/12 βολές, 10 ριμπάουντ).

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (1), Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Κόντιτ 2, Τσαϊρέλης 7, Μουράτος 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Γκίκας 11 (3/6 τρίποντα), Σίμπσον 16 (4/8 τρίποντα), Χογκ 17 (6/6 δίποντα, 5/6 βολές), Τόμασον 19 (1/5 τρίποντα), Κουλμπόκα 18 (3/7 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Αμβούργο: 22/34 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 23/30 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 8 επιθετικά), 33 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 24/29 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 24 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Προμηθέας επιστρέφει στο “Δημήτρης Τόφαλος” για να αντιμετωπίσει την Σλασκ Βρότσλαβ, ενώ το Αμβούργο ταξιδεύει στη Μεγάλη Βρετανία για την αναμέτρηση με τον Λόντον Λάιονς.

Πηγή: Gazzetta