Ο Ζαφειράκης Νάουσας ηττήθηκε με 67-73 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας (7-8) πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής βομβαρδίζοντας τον Ζαφειράκη (12-2) με δεκατέσσερα τρίποντα (τα δέκα στο πρώτο ημίχρονο) μέσα στη Νάουσα, επιβεβαιώνοντας με αυτόν τον τρόπο την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, μένοντας ζωντανή, έστω και με μαθηματικές ελπίδες, στο κυνήγι της πέμπτης θέσης. Όσον αφορά τον Ζαφειράκη, έπεσε στην τρίτη θέση με έναν αγώνα λιγότερο και χρειάζεται δύο νίκες στους εναπομείναντες τέσσερις αγώνες για την εξασφάλιση μία θέσης στην πρώτη τετράδα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ΑΓΕ Πιερίας να είναι αυτή που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 15-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα παραγωγικό, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά πενήντα πόντους, με τη φιλοξενούμενοι τους είκοσι οκτώ από αυτούς, γεγονός που της έδωσε διψήφιο προβάδισμα στο ημίχρονο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 37-48.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του τρίτου δεκάλεπτου, καθώς σημειώθηκαν μόλις είκοσι ένας πόντοι, με τον Ζαφειράκη να κάνει βήματα επιστροφής στη διεκδίκηση της νίκης και να μειώνει σε 50-56.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου αντιστάθηκαν στην πολιορκία του γηπεδούχου, κατάφεραν να διατηρηθούν μπροστά στο σκορ και να «αποδράσουν» από τη Νάουσα με το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 67-73.

Διαιτητές: Μητώνας, Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 15-20, 37-48, 50-56, 67-73.