Σε ένα παιχνίδι όπου η περιφέρειά του «πυροβολούσε κατά ριπάς» ο Αιγινιακός έκανε ένα ακόμη βήμα για την είσοδό του στα playoff επικρατώντας απέναντι στους Πάνθηρες με 53-77 στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ήταν μία όμορφη αναμέτρηση για το μάτι του θεατή η οποία κρίθηκε εν πολλοίς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αφού ο Αιγινιακός με ένα εκπληκτικό 0-15 σερί στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου εκτόξευσε το προβάδισμά του σε επίπεδα μη ανατρέψιμα για τους Πάνθηρες οι οποίοι παρουσιάστηκαν σε ένα ακόμη ματς αρκετά ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος χωρίς ωστόσο να έχουν τις λύσεις και τις αντοχές για το υπόλοιπο μισό. Αυτό που ξεχώρισε επίσης στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν αν μη τι άλλο η τρομερή ευστοχία των φιλοξενουμένων πίσω από τα 6,75 καθώς κατέγραψαν τον εντυπωσιακό αριθμό των δεκατεσσάρων εύστοχων τριπόντων! Με αυτή την επικράτηση η ομάδα της Βόρειας Πιερίας πέτυχε τη δέκατη νίκη της ύστερα από δεκαπέντε αναμετρήσεις πρωταθλήματος και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 4η θέση, ενώ οι γηπεδούχοι Πάνθηρες είδαν το ρεκόρ τους να πέφτει στο 1-14.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Αιγινιακός πήρε το προβάδισμα και φρόντισε να το υπερασπιστεί, με τους Πάνθηρες από την πλευρά τους να έχουν το ρόλο του κυνηγού. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά μέχρι τους εννέα πόντους (10-19, 2′ και 17″), με την γηπεδούχο ομάδα να τρέχει στο επόμενο λεπτό ένα σερί 5-0 και η περίοδος να κλείνει εν τέλει με το σκορ στο 15-21. Το πιο αξιοσημείωτο στατιστικό αυτού του δεκαλέπτου αποτέλεσαν ασφαλώς οι πέντε εύστοχες προσπάθειες τριών πόντων από πλευράς Αιγινιακού με τις «κάννες» των φιλοξενουμένων να … βγάζουν καπνούς.

Παρόμοιο σκηνικό είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Βόρειας Πιερίας να διατηρεί καθ’ όλη τη διάρκειά του το πάνω χέρι και τους Πάνθηρες να συνεχίζουν δυναμικά την καταδίωξη. Ο Αιγινιακός πήρε διψήφια διαφορά τεσσεράμισι λεπτά πριν το ημίχρονο (24-34), με τους δυο μονομάχους να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-37.

Η τρίτη περίοδος ήταν εκείνη στην οποία κρίθηκε οριστικά η τύχη της αναμέτρησης αφού η ομάδα του coach Βουλκίδη μπήκε «αφιονισμένη» στο ξεκίνημα και με ένα τρομερό 0-15 σερί μετά από σχεδόν πέντε λεπτά παιχνιδιού, εκτόξευσε τη διαφορά στο +23 (29-52) και πήρε αδιαμφισβήτητο προβάδισμα νίκης. Οι παίκτες του coach Χρυσίδη προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση αλλά δεν τα κατάφεραν απέναντι στους πολύ σοβαρούς και αποτελεσματικούς φιλοξενούμενους οι οποίοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με αέρα 25 πόντων, με το επιμέρους 7-24 της περιόδου να μιλάει από μόνο του.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ και τους δύο προπονητές να δίνουν και χρόνο συμμετοχής σε νέα παιδιά. Η άμυνα του Αιγινιακού χαλάρωσε αρκετά, οι Πάνθηρες βρήκαν αρκετά εύστοχα σουτ όμως η επίθεση των φιλοξενουμένων συνέχισε να λειτουργεί καλά και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 53-77.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 15-21, 29-37, 36-61, 53-77.