Ο ΑΟΚ Βέροιας επικράτησε με 49-43 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΑΟΚ Βέροιας (9-5) κατάφερε, έστω και δύσκολα, να κάμψει την αντίσταση της ουραγού αλλά πάντα μαχητικής ΑΚΕ Πιερίας (1-14), και συνεχίζει να μάχεται επί ίσοις όροις με τον Αιγινιακό για το τέταρτο εισιτήριο των playoffs, καθώς παίρνει τα αποτελέσματα παρά το γεγονός ότι δείχνει να υστερεί κατά πολύ σε φόρμα σε σχέση με την ομάδα της βόρειας Πιερίας.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΑΚΕ Πιερίας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 12-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από εννέα πόντους και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 21-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ Βέροιας έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι και οι μόλις έξι παίκτες που ταξίδεψαν στην πρωτεύουσα της Ημαθίας για λογαριασμό της ΑΚΕΠ να ξεμένουν από δυνάμεις, με το γηπεδούχο να ξεφεύγει με διψήφια διαφορά και να προηγείται στο τέλος της περιόδου με 42-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης κατάφερε να περιορίσει τον ΑΟΚ Βέροιας στους επτά πόντους, ωστόσο δεν είχε την απαιτούμενη αποτελεσματικότητα για να πετύχει την ανατροπή, με τον ΑΟΚ να επικρατεί με 49-43.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 12-14, 21-23, 42-32, 49-43.