Οι Ατρόμητοι ηττήθηκαν με 63-75 από την Γουμένισσα, στο Κλειστό Γυμναστήριο Καμπάνη, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

1057 ημέρες μετά οι Ατρόμητοι (1-13) επέστρεψαν στο σπίτι τους. Ήταν 7 Μαρτίου του 2020 όταν αγωνίστηκαν για τελευταία φορά στο Κλειστό Γυμναστήριο Καμπάνη, υποδεχόμενοι τον Σκυδραϊκό στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ της αγωνιστικής περιόδου 2019-20. Έκτοτε υποχρεώθηκαν να αγωνίζονται στον Παντελεήμονα και στο Κιλκίς, καθώς τα προβλήματα που υπήρχαν με την αδειοδότηση του Γυμναστηρίου τους υποχρέωσαν να δώσουν τριάντα έξι αγώνες εκτός έδρας. Ως εκ τούτου, η σημερινή ήταν ημέρα γιορτής για τους γηπεδούχους, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να την συνδυάσουν με νίκη, με τη Γουμένισσα (4-8) να βρίσκεται στην έβδομη θέση, μία νίκη πίσω από την Αριδαία.

Καλύτερη ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο η Γουμένισσα, με αποτέλεσμα να πάρει στα χέρια της τον έλεγχο του σκορ και να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με 13-21.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τη φιλοξενούμενη να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 27-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε οριστικά και αμετάκλητα την έκβαση του αγώνα, με τους παίκτες του Κώστα Μπάμπα να συνδέονται για τα καλά με το αντίπαλο καλάθι, σημειώνοντας είκοσι επτά πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 42-64.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ατρόμητοι πήραν την σκυτάλη στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να μειώσουν τη διαφορά και τη Γουμένισσα να φτάνει στη νίκη με το τελικό 63-75.

Διαιτητές: Καρυπίδης, Μακούλης.

Δεκάλεπτα: 13-21, 27-37, 42-64, 63-75.