Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ηττήθηκε με 55-62 από τους Αετούς Βέροιας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί Βέροιας (13-2), χάρη σε ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να περάσει από την Αλεξάνδρεια και να απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια  (4-11) να παρουσιάζεται για ακόμη μία φορά ανταγωνιστικός κόντρα σε ομάδα της πρώτης τετράδας και να βρίσκεται στο όγδοο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα, μία νίκη πίσω από τον έβδομο Βαφύρα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 12-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αετοί κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς σημείωσαν είκοσι τέσσερις πόντους και δεχόμενοι τους μισούς έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 24-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος εμφανίστηκε μεν βελτιωμένος σε σχέση με το δεύτερο, ωστόσο η ομάδα της Βέροιας διατήρησε τον έλεγχο, διεύρυνε το προβάδισμά της και αποσπάστηκε με δεκαέξι πόντους (37-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια έκλεισε μεν την ψαλίδα της διαφοράς, ωστόσο οι Αετοί Βέροιας κατάφεραν να τη διαχειριστούν και να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 55-62.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 12-10, 24-34, 37-53, 55-62.