Ο Εργόναθλος ηττήθηκε με 58-69 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, οι Ίκαροι Γιαννιτσών (9-5) απέδρασαν από το Πολύκαστρο και έκαναν ένα σημαντικό βήμα για την είσοδο στην τετράδα, σε έναν όμιλο όπου ο πρώτος με τον πέμπτο απέχουν μόλις δύο νίκες Με τον Εργόναθλο (10-3) να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας και τους Ίκαρους δύο θέσεις πιο κάτω.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ολοκλήρωσή του να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στους δεκαέξι πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ίκαροι Γιαννιτσών ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 26-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εργόναθλος κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο τέλος της περιόδου, με το σκορ στο 45-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί, με αποτελεσμα να πάρουν καταφέρουν να αποσπαστούν στο σκορ και να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 58-69.

Διαιτητές: Μητώνας, Γκαντίδης Μ.

Δεκάλεπτα: 16-16, 26-34, 45-45, 58-69.