Ο Βατανιακός επικράτησε με 91-69 του Βαφύρα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός (12-3) πρόσθεσε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή του συλλογή και είναι πλέον με το ένα πόδι στα playoffs, επικρατώντας του Βαφύρα (5-10), ο οποίος έμεινε από το όγδοο λεπτό πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά, έκανε μία προσπάθεια να επιστρέψει από το μείον δεκαεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας στους εννέα, ωστόσο δεν είχε συνέχεια, με το γηπεδούχο να φτάνει εύκολα στη νίκη.

Ο Βαφύρας προηγήθηκε με 2-7 στο 2’ 35”, με τον Βατανιακό να απαντά με ένα σερί οκτώ πόντων για το 10-7 4’ 06”. Με άλλο ένα σερί, εννέα πόντων αυτήν τη φορά, ο γηπεδούχος ξέφυγε με 19-9 στο 7’ 34” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-16.

Η ομάδα της Κατερίνης άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς στους δεκαπέντε πόντους (31-16) στο 11’ 13” και στους δεκαεπτά (38-21) στο 13’ 49”, με το φιλοξενούμενο να ισορροπεί στην συνέχεια το παιχνίδι και οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 48-35.

Ο Βατανιακός ξέφυγε ξανά με δεκαπέντε πόντους (50-35) στο 21’ 19” με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να βγάζουν αντίδραση και ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο, μειώνοντας σε 52-43 στο 23’ 17”. Ο γηπεδούχος βρήκε ξανά τις απαντήσεις κι έτρεξε ένα 8-0 για το 60-43 στο 25’ 19”, ξέφυγε με είκοσι (69-49) στο 29’ 35”, με το τρίτο δεκάλεπτο να τον βρίσκει να προηγείται με 69-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν εκ περιτροπής, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ δεκαοκτώ και είκοσι τριών πόντων με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 91-69.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 25-16, 48-35, 69-51, 91-69.