Του Γιώργου Κούβαρη

Πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ: Παναθηναϊκός – Ζάλγκιρις 27-42.

Δεύτερο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ: Παναθηναϊκός – Ζάλγκιρις 62-23.

Τελικό σκορ: Παναθηναϊκός – Ζάλγκιρις 89-65.

Απίστευτο και όμως αληθινό! Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο ΟΑΚΑ με αποτέλεσμα να προκαλέσει και τις αποδοκιμασίες του κόσμου, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα πήρε… φωτιά! Και αυτό χάρη στον Πάρις Λι ο οποίος πήρε την ομάδα στις πλάτες του, σημειώνοντας τους 22 από τους 24 πόντους του στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Και η δυστοκία του ημιχρόνου με 9/24 σουτ (8/16 δίποντα, 1/8 τρίποντα), έγινε… απίστευτη ευστοχία στο δεύτερο με 19/27 εντός παιδιάς.

Κάπως έτσι αποτυπώθηκε και το τελικό σκορ στο ματς, με το οποίο ο Παναθηναϊκός έφτασε τις 8 νίκες στην φετινή Euroleague και λίγες ημέρες πριν από το ταξίδι στην Ισπανία για τα δύο ματς της «διαβολοβδομάδας» απέναντι σε Ρεάλ Μαδρίτης και Μπασκόνια.

Η Ζάλγκιρις θέλησε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό και μάλιστα τα κατάφερε στο ξεκίνημα του αγώνα καθώς μετά το αρχικό 4-4 πραγματοποίησε σερί 0-10 και βρέθηκε στο +10 (4-14) πριν συμπληρωθούν καλά-καλά τρία λεπτά αγώνα. Βέβαια η απάντηση των «πρασίνων» ήταν άμεση καθώς δεν άφησαν τους Λιθουανούς να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ πραγματοποιώντας δικό τους 9-0 μειώνοντας εκ νέου στον πόντο (13-14). Μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πάρουν και προβάδισμα το οποίο ωστόσο απώλεσαν σε δύο σερί επιθέσεις. Η Ζάλγκιρις εκμεταλλεύτηκε αυτήν την αδράνεια και μπόρεσε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +5 (19-24) έχοντας προηγηθεί εκ νέου και με επτά πόντους διαφορά.

Η ομάδα του Κάουνας είχε εξαιρετικά ποσοστά με 7/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/4 βολές, την ώρα που οι γηπεδούχοι μετρούσαν 6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 4/4 βολές στο ίδιο χρονικό διάστημα.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν να φύγει από τα χέρια τους το νέο καλό διάστημα που τους παρουσιάστηκε στο ματς και βρέθηκαν εκ νέου στο +10 (19-29) πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα στην 2η περίοδο. Έκλεψαν μπάλες, βρήκαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, ενώ ο Ράντονιτς ανακάτευε την τράπουλα προσπαθώντας να βρει λύσεις στο (νέο) πρόβλημα που είχε παρουσιαστεί στο ματς. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ήταν αρνητικός, τόσο στην άμυνα όσο και (ειδικά) στην επίθεση, καθώς δεν μπορούσε να βρει σκορ κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο. Στο 16′ ο δείκτης του σκορ έφτασε για πρώτη φορά και στο +14 (24-38) για τους Λιθουανούς, δείγμα και των όσων συνέβεναν στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός είχε μόλις δύο εύστοχα καλάθια εντός παιδιάς στο δεύτερο δεκάλεπτο, αποτυπώνοντας το +15 της Ζάλγκιρις με τη λήξη του ημιχρόνου (27-42).

Μάλιστα οι λιγοστοί φίλοι των «πρασίνων» αποδοκίμασαν την ομάδα τους μετά το τέλος του α’ μέρους. Και όχι άδικα με αυτά που έβλεπαν. Η Ζάλγκιρις «μάζευε» το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο ανανεώνοντας 11 φορές τις επιθέσεις της (11-25 τα ριμπάουντ του α’ ημιχρόνου) και έχοντας 12/25 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6/6 βολές αλλά και 7 λάθη τα οποία δεν πλήρωσε. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός είχε 8/16 δίποντα, μόλις 1/8 τρίποντα και 8/14 βολές (σ.σ. 4/10 στο β’ δεκάλεπτο) και επίσης 7 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και εν μέρει το κατάφερε στο πρώτο τρίλεπτο του β’ ημιχρόνου. Συγκεκριμένα πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 13-3 με μπροστάρη τον Πάρις Λι μαζεύοντας την διαφορά στους πέντε πόντους (40-45 στο 23′). Οι «πράσινοι» στη συνέχεια πλησίασαν ακόμα περισσότερο (44-48 στο 24′) ενώ έφτασαν και σε απόσταση μίας κατοχής (47-50 στο 25′) έχοντας στηριχθεί στην άμυνα και στην ενέργεια που έβγαλαν οι Λι και Γιώργος Καλαϊτζάκης. Δύο βολές του Μπέικον στα 3:31 έφεραν την ελληνική ομάδα στην μικρότερη δυνατή απόσταση (51-52 στο 27′) ενώ ένα τρίποντο του Λι έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (54-52) έχοντας πραγματοποιήσει συνολικό επιμέρους 27-10 σε διάστημα επτά λεπτών. Ο Λι είχε πάρει… φωτια και με 15 πόντους σε 8 λεπτά έφερε την ομάδα του στο +3 (57-54) στο 28′. Μάλιστα η 3η περίοδος έκλεισε με τους «πράσινους» να έχουν την μεγαλύτερη διαφορά υπέρ τους (64-58). Ουσιαστικά ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με συνολικό επιμέρους 37-16!

Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +16 για τον Παναθηναϊκό (74-58) λίγο μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, έχοντας στηριχθεί στην εξαιρετική του άμυνα.

Αυτό ήταν! Οι «πράσινοι» στη συνέχεια πήραν την ψυχολογία και από εκεί που είχαν φτάσει στο χείλος του γκρεμού, έφτασαν στο σημείο να στήσουν πραγματικό πάρτι στο ΟΑΚΑ στέλνοντας την διαφορά και στο +20 (80-60) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Πάρις Λι έκανε… πραγματα και θαύματα στο παρκε (24π., 4ασ., 3κλ.), πραγματοποιώντας το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του τριφυλλιού.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός ήταν άλλη… ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και με το επιμέρους 62-23 δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Ζάλγκιρις. Μάλιστα στο δεύτερο μισό οι «πράσινοι» είχαν 9/11 τρίποντα!

MVP: Ποιος άλλος; Ο Πάρις Λι ο οποίος έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τα «πράσινα» έχοντας 24 πόντους σε 29 λεπτά συμμετοχής με 4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 ριμπάουντ και 3 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Αρτούρας Γκουντάιτις έκανε ΟΛΗ την αθόρυβη δουλειά, ειδικά στην άμυνα, ενώ πολύ καλός ήταν και Πονίτκα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Απαρατήρητοι οι Πολονάρα και Μπουτκεβίτσιους.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ: Ζάλγκιρις Κάουνας – Παναθηναϊκός 67-81.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η μηδαμινή προσέλευση του κόσμου στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με το παιχνίδι να θυμίζει περισσότερο αναμέτρηση της Basket League, παρά της Euroleague.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 19/27 σουτ του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, τα 5/5 τρίποντα του Λι στο ίδιο διάστημα όπως επίσης και τα μόλις 3 λάθη στο δεύτερο μισό του ματς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Είναι να απορεί κανείς. Άλλη ομάδα έπαιζε στο πρώτο ημίχρονο και… άλλη στο δεύτερο; Εκεί που ήθελε κάποιος κολλύριο για να δει τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μισό του ματς, στη συνέχεια έβγαλε μια τελείως διαφορετική εικόνα και έχοντας έναν Πάρι Λι από… άλλον πλανήτη κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή και να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Λάτισεβς – Νέντοβιτς – Πατέρνικο.

Δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 7 (1), Λι 24 (4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπαγιάννης 12 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4//6 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 4 (1), Σαμοντούροβ, Μπέικον 13 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 13 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Γκριγκόνις 4 (4/6 βολές), Γκουντάιτις 7 (3/3 δίποντα, 1/5 βολές).

Ζάλγκιρις (Μακσβίτις): Γκεντράιτις, Λεκαβίτσιους 9 (1 τρίποντο, 1 ασίστ, 4 λάθη), Χέιζ 4 (7 ριμπάουντ), Σμιτς 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπιρούτις 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές), Λουκοσιούνας 3 (1), Μπραζντέικις 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πολονάρα 2 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντίμσα 8 (2), Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλανόβας 7 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 19/32 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 21/33 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ζάλγκιρις: 18/39 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 11/12 βολές, 39 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 18 επιθετικά), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 19 λάθη, 4 μπλοκ.

Πηγή: Gazzetta