Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το «χρυσό» σετ (15-12) κόντρα στην Οριόν και προκρίθηκε στα ημιτελικά του CEV Challenge Cup. Μαγική ατμόσφαιρα από την Θύρα 13, η οποία έσπρωξε τους «πράσινους» προς την πρόκριση!

Στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στην Ολλανδία, το «τριφύλλι» είχε επικρατήσει με 1-3 σετ.

Το έργο των «πρασίνων» παρ’ ότι έμοιαζε σήμερα εύκολο, μόνο εύκολο δεν αποδείχτηκε στην διάρκεια του ματς. Οι Ολλανδοί κέρδισαν το ματς με 0-3 σετ και η πρόκριση κρίθηκε στο «χρυσό» σετ, όπου ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 15-10.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ξεκίνησε τον Σάντερ αντί του Φράγκου στην βασική εξάδα του «τριφυλλιού». Οι Ολλανδοί ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 4-6 στο στο πρώτο σετ. Με εντυπωσιακή επίθεση του Κόβαρ, οι «πράσινοι» πλησίασαν στον πόντο (8-9), με τους Ολλανδούς όμως να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα (9-11). Μέχρι τα μέσα του σετ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ (14-16). Το 17-20 ανάγκασε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Εν τέλει, η Οριόν κατέκτησε το πρώτο σετ με 22-25 και έκανε το 0-1.

Οι «πράσινοι» μπήκανε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 5-1. Με άσσο του Ερνάντεζ, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με πέντε πόντους (12-7). Οι Ολλανδοί «έτρεξαν» ένα σερί και πλησίασαν στον πόντο (15-14). Με επίθεση του Σάντερ, το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 17-17. Το 21-23 ανάγκασε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 23-23, με την τεχνικό της Οριόν να καλεί με την σειρά της τάιμ άουτ. Εν τέλει, οι Ολλανδοί κατέκτησαν και το δεύτερο σετ (23-25) κάνοντας το 0-2.

Οι Ολλανδοί ξεκίνησαν καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 2-6. Το 5-10 ανάγκασε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο σε τάιμ άουτ. Με επίθεση του Κόβαρ, το «τριφύλλι» μείωσε σε 9-16, με την Οριόν να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Το μπλοκ του Φράγκου διαμόρφωσε το 15-20, όμως οι Ολλανδοί με δύο συνεχόμενους πόντους έκαναν το 15-22. Το 18-23 ανάγκασε την τεχνικό της Οριόν να καλέσει τάιμ άουτ. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν και το τρίτο σετ (20-25) κάνοντας το 0-3, με την πρόκριση να κρίνεται στο «χρυσό» σετ.

Με πλασέ του Φράγκου, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 2-1 στο ξεκίνημα του «χρυσού» σετ. Το μπλοκ του Ρανγκέλ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (4-2) στον Παναθηναϊκό ενώ η επίθεση του Φράγκου διαμόρφωσε το 5-2. Το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Φράγκου έκανε το 7-3, με τον Παναθηναϊκό να είναι σταθερά μπροστά. Η επίθεση του Κόβαρ έδωσε διπλό σκορ στον Παναθηναϊκό (8-4), με τις δύο ομάδες να αλλάζουν πλευρές. Το 9-4 ανάγκασε την τεχνικό της Οριόν να καλέσει τάιμ άουτ. Ο άσσος του Μπάση εκτόξευσε την διαφορά στο +7 (11-4), με τον «Άγιο Θωμά» να έχει πάρει φωτιά. Η άστοχη επίθεση του Κόβαρ μείωσε το «πράσινο» προβάδισμα στους πέντε (11-6). Με άσσο του Φελίτσιμο, οι Ολλανδοί μείωσαν στους τέσσερις (12-8), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Ολλανδοί μείωσαν στους τρεις (13-10), με τον Έλληνα τεχνικό να καλεί νέο τάιμ άουτ. Τελικά, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το «χρυσό» σετ με 15-11 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του CEV Challenge Cup.