Τέλος στο σερί των πέντε συνεχόμενων νικών του Πιερικού έβαλε η πρωτοπόρος Κοζάνη που χάρη σε γκολ των Κανούλα και Νιασέ κέρδισε με 2-0 τους Κατερινιώτες στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου και ξέφυγε με 7 βαθμούς.

Ο Πιερικός μπήκε καλά στα πρώτα λεπτά, όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 14′ στην πρώτη τους “επίσκεψη” στα καρέ του Μπαλάφα, με τον Κανούλα να “καρφώνει” την πρώην ομάδα του.

Τα πράγματα που ήταν εξ αρχής δύσκολα για το νεανικό σύνολο του Λεωνίδα Μπίλη έγιναν ακόμη δυσκολότερα μετά την αποβολή του Χατζηκωνσταντίνου με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα στο 37′.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν διατεθειμένοι να χάσουν την ευκαιρία να “κλειδώσουν” το “τρίποντο”, κάτι που πέτυχαν φτάνοντας στο τελικό 2-0 με τον Νιασέ στο 40′.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και έφτασε στην επικράτηση, χάνοντας μάλιστα ευκαιρίες και για τρίτο γκολ.

Ο Πιερικός στο 88′ έχασε σημαντική ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι με τον Κατσάρα να μη μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Κοζάνη έφτασε τους 26 βαθμούς και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για να κόψει πρώτη το νήμα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Πιερικός παραμένει δεύτερος και πλέον είναι στο -7 από την κορυφή ενώ τον πλησίασε στους 3 βαθμούς ο Δωτιέας Αγιάς που μετά τα σημερινά αποτελέσματα είναι μόνος στην 3η θέση.

Την ερχόμενη Κυριακή ο Πιερικός αγωνίζεται ξανά εκτός έδρας με τον Μακεδονικό Φούφα.

Το “φιλμ” του αγώνα
4′ Σουτ του Κυπαρίσση, η μπάλα έφυγε άουτ.
14′ ΓΚΟΛ! 1-0: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αποστολίδη, ο Κανούλας εκμεταλλεύτηκε “σύγχυση” στα καρέ του Πιερικού και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για την Κοζάνη.
16′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πάνου ο Νιάσε έπιασε την κεφαλιά που έφυγε άουτ.
28′ Μετά από κάθετη μπαλιά του Αποστολίδη στον Κανούλα, ο τελευταίος έκανε σέντρα-σουτ αλλά ο Μπαλάφας απέκρουσε.
37′ Αποβολή του Χατζηκωνσταντίνου με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα.
40′ ΓΚΟΛ! 2-0: Μετά από τροφοδότηση του Ίσακσον ο Νιάσε με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 2-0 για την Κοζάνη.
43′ Μετά απο σέντρα του Πάνου ο Κανούλας έπιασε την κεφαλιά που έφυγε άουτ.
64′ Έπειτα από σέντρα του Πάνου ο Καραγιάννης έπιασε κεφαλιά που πέρασε άουτ.
65′ Σουτ του Αποστολίδη μέσα από την περιοχή, μετά από πάσα του Καραγιάννη, πέρασε άουτ.
71′ Μετά από σέντρα του Πάνου, ο Κανούλας έκανε το σουτ που μπλόκαρε ο Μπαλάφας.
74′ Προβολή του Κανούλα μετά από σέντρα του Πάνου, απέκρουσε εκπληκτικά ο Μπαλάφας.
88′ Μετά τη σέντρα του Καλαϊτζή, ο Κατσάρας δεν κατόρθωσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα της Κοζάνης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μπουρουζίκας με βοηθούς τους Μίχο και Μπουρονίκο της ΕΠΣ Λάρισας.

ΦΣ Κοζάνης (Νίκος Μπαδήμας): Καραγκιόζης, Πάνος, Niasse (73′ Μπίντσης), Πιρίτζαους, Παπαδόπουλος (64′ Καραγιάννης), Παπαργυρίου, Ψάλτης, Issakson (64′ Κούφας), Κανούλας (78′ Στόικος), Γιαλαμίδης, Αποστολίδης (78′ Στόικος).
Πιερικός (Λεωνίδας Μπίλης): Μπαλάφας, Νικολαΐδης, Χατζηκωνσταντίνου, Μακρίδης, Δεληγιάννης (46′ Κραγιόπουλος), Βήτος (λ.τ. 35′ Κατσιαμήτας), Κυπαρίσσης (73 Τσενικλής), Κατσαβάκης, Παπαδόπουλος Χρ. (73′ Καλαϊτζής), Τουλίκας, Μαυρίδης (46′ Κατσάρας).