Ο Αρχέλαος Κατερίνης επικράτησε με 30-26 των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος κατάφερε να ξεπεράσει το κάκιστό του ξεκίνημα στην αναμέτρηση, δείχνοντας σημεία ζωής μετά το έβδομό λεπτό, στο δεύτερο ημίχρονο παρουσίασε τα καλό πρόσωπο των τελευταίων αγωνιστικών και το πάθος που τον χαρακτηρίζει καταφέρνοντας να φτάσει στην ανατροπή και στη δεύτερή του συνεχόμενη νίκη, η οποία τον ξεκολλά από την ένατη θέση της βαθμολογίας και του δίνει την ψυχολογική ώθηση να συνεχίσει τα νικηφόρα αποτελέσματα. Οι Κύκλωπες πάλεψαν και τα εξήντα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το ρυθμό του γηπεδούχου και υποχώρησαν στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης προηγήθηκαν με 0-6 στο 6’ 42”, Στην συνέχεια ο Αρχέλαος  ανέβασέ την έντασή του τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, σκόραρε στο πρώτο του τέρμα στο στο 8’ 39” και μείωσε σε 3-6 στο 10’ 33”. Η διαφορά επανήλθε στα πέντε τέρματα (7-12) στο 18’ 52” και στα έξι (8-14) στο 22’ 35”, με το γηπεδούχο να καταφέρνει να μειώσει στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου σε 13-16.

Η ομάδα της Κατερίνης μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (19-20) στο 40’ 20”, ενώ ισοφάρισε στα είκοσι ένα τέρματα στο 43’ 45” και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 44’ 29” με 22-21. Στο 54’ 11” ο Αρχέλαος απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων (26-24), ενώ στο 56’ 00” ξέφυγε με 28-25, για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 30-26.

Διαιτητές: Λινάρδος, Νικολαΐδης.

Δίλεπτα: 4-4.
Πέναλτι: 2/3-0/0.

Πεντάλεπτα: 0-5, 2-6, 5-9, 8-12, 9-14, 13-16 (ημ.), 15-19, 18-20, 22-21, 23-23, 26-25, 30-26.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Ράντος 7, Βουτσάς 6, Φουστάνης, Τόνας, Κουλλόλλι, Παρθενόπουλος 1, Ουσταμπασίδης, Κοσμίδης, Μάνης, Μαυρόπουλος 5, Θυμιόπουλος 6, Εγγλέζος 2, Ξεφτέρης, Κωνσταντάκης, Παπανάκος 1, Χαραλαμπίδης 2.

ΑΣ Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Παπαχρήστου): Κωστόπουλος, Αγαθόνικος 6, Blidof 1, Γληνιάς, Ναβροζίδης 6, Πιστόλας 8, Γκάρας 2, Σωτηρόπουλος 3, Χαραλαμπάκης, Πέζας, Σκαβάρας.