Του Γιώργου Κούβαρη

Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία του στην Μπολόνια για μια εκτός έδρας νίκη, έφερε το ματς στα μέτρα του, επέστρεψε από το -13, πήρε το προβάδισμα αλλά ξαφνικά υπέστη… μπλακ άουτ κλωτσώντας την καρδάρα με το γάλα.

Αποτέλεσμα; Το 55-57 του 32′ να γίνει 69-57 στο 38′ καθώς η Βίρτους πραγματοποίησε σερί 14-0 και έκοψε τον βήχα της ελληνικής ομάδας, η οποία σταμάτησε να παίζει! Όταν και ο Μπέικον είναι εκτός τόπου και χρόνου έχοντας μόλις 2/11 εντός παιδιάς, είναι εκ των πραγμάτων πολύ δύσκολο για αυτόν τον Παναθηναϊκό να επιβληθεί στην Euroleague, ειδικά όταν παίζει μακριά από το ΟΑΚΑ. Οι Γουόλτερς (15π., 3ασ., 2κλ.) και Πονίτκα προσπάθησαν (13π., 4ριμπ.) αλλά δεν μπόρεσαν να περισώσουν την κατάσταση για την ομάδα τους.

Από την Βίρτους που δεν έδειξε και κάτι το ιδιαίτερο, καλύτερος ήταν ο Σενγκέλια έχοντας 16 πόντους, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Μπορεί η Βίρτους να ξεκίνησε γρήγορα το ματς έχοντας υποπέσει σε τέσσερα λάθη σε λιγότερο από πέντε λεπτά αγώνα, ωστόσο χάρη στην ευστοχία της (5/7 εντός παιδιάς) και την… αστοχία των «πρασίνων» (3/9 εντός παιδιάς) είχε αρχίσει να ελέγχει το παιχνίδι (12-7).

Και όσο συνεχιζόταν η αστοχία της ελληνικής ομάδας (4/13 σουτ) άλλο τότε η ιταλική ομάδα έλεγχε απόλυτα το ματς φτάνοντας σε double score δύο λεπτά πριν από το τέλος της 1ης περιόδου (18-9 στο 8′). Ο Σενγκέλια ήταν ο μεγάλος «πονοκέφαλος» των «πρασίνων» με 7 πόντους και 3 ασίστ έως εκείνο το διάστημα, με το δεκάλεπτο να κλείσει στο 18-11 για λογαριασμό των γηπεδούχων οι οποίοι είχαν 6/10 δίποντα και 2/5 τρίποντα, ενώ το «τριφύλλι» 4/8 δίποντα και 1/7 τρίποντα, εκ των οποίων 0/6 μετά το πρώτο εύστοχο του Γουίλιαμς.

Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε και σε διψήφιο νούμερο και δη στο -14 (25-11) στις αρχές της 2ης περιόδου, με τον Ισμαέλ Μπακό να είχε πάρει τα σκυτάλη από τον Γεωργιανό.

Όμως τρία σερί τρίποντα από Γκριγκόνις, Γουόλτερς και Μπέικον έφεραν τον Παναθηναϊκό ξανά μέσα στο ματς (25-20 στο 14′) ωστόσο η αντίδραση της Βίρτους ήταν άμεση καθώς επανέφερε τη διαφορά στο +12 (36-24) δύο λεπτά αργότερα με επιμέρους 11-4. Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 43-30 αν και ο Παναθηναϊκός είχε κάνει προσπάθεια και είχε μειώσει σε 36-28 χωρίς ωστόσο να υπάρξει και συνέχεια.

Στο πρώτο μισό του αγώνα η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς (Γουόλτερς 7π., 2ασ., 2κλ., Γουίλιαμς 7π., 2/2δίπ., 1/4τρ.) είχε μετρήσει 9/18 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 0/2 βολές, 9-3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 8 λάθη. Αντίστοιχα η Βίρτους που είχε έναν εξαιρετικό Σενγκέλια (11π., 3/3δίπ., 1/2τρ., 2/2β., 4ασ.) μετρούσε έως εκείνο το σημείο 12/22 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 10/10 βολές, 15-5 ριμπάουντ, 13 ασίστ (!), 4 κλεψίματα και επίσης 8 λάθη.

Αν δεν υπήρχαν τα ανόητα και βιαστικά λάθη των «πρασίνων», ακόμα και στο τρανζίσιον παιχνίδι όπου θα μπορούσε να πάρει εύκολους πόντους, η διαφορά θα είχε «πέσει» περισσότερο από τους 7 πόντους (44-37) στο πρώτο δίλεπτο του β’ μέρους. Κάτι που έγινε στο 24′, όταν ο Παναθηναϊκός στηριζόμενος στην καλή του άμυνα πλησίασε και πάλι στους πέντε πόντους (44-39) και θα μπορούσε να προσεγγίσει περισσότερο την Βίρτους εάν το τρίποντο του Γκριγκόνις έβρισκε στόχο στο 25′. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με νέο 8-2 επιμέρους επανέφεραν τον δείκτη του σκορ στους 11 πόντους (52-41) στο 26′. Όμως ακολούθησε ένα σερί 7-0 του Παναθηναϊκού, περισσότερο λόγω της καλής του άμυνας και λιγότερο λόγω της επίθεσης του με το οποίο πλησίασε σε 52-48 ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (55-51).

Μάλιστα το «τριφύλλι» είχε δύο ευκαιρίες να προσπεράσει μετά από το εύστοχο τρίποντο του Γουίλιαμς για το 55-54, αλλά οι προσπάθειες των Λι και Πονίτκα δεν βρήκαν στόχο. Κάτι που τελικά έκανε ο Πολωνός με τρίποντο στο 33′ για το 55-57 έχοντας ολοκληρώσει ο Παναθηναϊκός ένα επιμέρους σκορ 16-3! Η Βίρτους πέτυχε τους πρώτους πόντους της στην τελευταία περίοδο στα 6:51 για το τέλος του ματς με βολές του Σενγκέλια ενώ το πρώτο εντός παιδιάς ήρθε στο 34′ για το 60-57 μετά από τρίποντο του Κορντινιέ. Ο Μπέικον που είχε μείνει πολύ ώρα στο παρκέ και δη τη στιγμή που οι «πράσινοι» έκαναν την ανατροπή συνέχισε να ήταν άστοχος, οι κακές επιθέσεις έκαναν εκ νέου την εμφάνισή τους και το +2 των «πρασίνων» έγινε -12 (!) μέσα σε τέσσερα λεπτά (69-57 στο 38′) με σερί 14-0 των γηπεδούχων.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων δεν υπήρξε γυρισμός για τον Παναθηναϊκό. Το άγχος «έπνιξε» την ελληνική ομάδα και είναι χαρακτηριστικό ότι βρήκε και πάλι πόντους δύο λεπτά πριν από το τέλος. Όταν, ουσιαστικά, το ματς είχε τελειώσει στέλνοντας την ελληνική ομάδα στο 7-13 ύστερα από 20 ματς στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το 14-0 σερί της Βίρτους από το 32′ έως και το 38′ αποτέλεσε και το σημείο-κλειδί για να φτάσει στη νίκη, αναγκάζοντας τον Παναθηναϊκό σ’ ένα πρωτοφανές black out.

MVP: Ο Τόκο Σενγκέλια ήταν ο καλύτερος παίκτης του παρκέ έχοντας 16 πόντους, 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Τζαϊτέ (8π., 8ριμπ.) και Μπακό (11π., 4ριμπ.) ήταν εξαιρετικοί μέσα στη ρακέτα του Παναθηναϊκού.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ντουέιν Μπέικον δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα έχοντας 2/11 εντός παιδιάς και 2 λάθη. Και αυτό στοίχισε στον Παναθηναϊκό.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ: Παναθηναϊκός – Βίρτους Μπολόνια 88-85

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το βροντερό «παρών» των φίλων του Παναθηναϊκού στη Μπολόνια οι οποίοι δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να φωνάζουν για την ομάδα τους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η διαφορά στα ριμπάουντ υπέρ της Βίρτους (40-28) και οι 10 περισσότερες ασίστ (22 έναντι 12) σε σχέση με τον Παναθηναϊκό.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Αφού δεν μπορεί να πάρει και ματς τα οποία φέρνει στα μέτρα του μακριά από το ΟΑΚΑ, τότε ποια θα πάρει; Ο Παναθηναϊκός είτε δεν πίστεψε ότι μπορεί να νικήσει, είτε δεν ήξερε τον τρόπο για να μπορέσει να ελέγξει το ματς από τη στιγμή που είχε κάνει την ανατροπή και μετά. Κρίμα για την προσπάθεια που έκαναν οι «πράσινοι». Όχι ότι η Βίρτους έδειξε κάτι το ιδιαίτερο…

Διαιτητές: Ρίτζικ – Ντιφάλα – Ομπρκνέζεβιτς.

Δεκάλεπτα: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64.

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Παγιόλα, Μπακό 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σενγκέλια 16 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Χάκετ 7 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίκι 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές), Οτζελέγιε 5, Τεόντοσιτς 12 (0/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 7 λάθη).

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Γουόλτερς 15 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4/5 βολές), Λι 7 (1/6 τρίποντα), Παπαγιάννης 6 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 10 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 8 (1/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Πονίτκα 13 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γκουντάιτις 2.

Ομαδικά στατιστικά – Βίρτους Μπολόνια: 17/35 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 19/22 βολές, 40 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 8 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 14/29 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 12/16 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Πηγή: Gazzetta