Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση κόντρα στην Ιταλική Κιέρι, ηττήθηκε στο Μαρούσι με 3-2 σετ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Challenge Cup γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες μπήκανε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 5-8 στο ξεκίνημα. Η Κιέρι ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (7-12), με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στην συνέχεια του σετ η διαφορά… ξέφυγε, με τις Ιταλίδες να κατακτούν εύκολα το πρώτο σετ (14-25) και να κάνουν το 0-1.

Με επίθεση της Γκρόθες, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 4-3. Η διαφορά ανέβηκε στους τέσσερις (8-4), με τον τεχνικό της Κιέρι να καλεί τάιμ άουτ. Ο κερδισμένος πόντος της Ανθούλη διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους τέσσερις πόντους (15-11). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-20 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Η Γκρόθες έδωσε προβάδισμα με 5-3 στο «τριφύλλι» στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Οι Ιταλίδες «τρέχοντας» ένα μικρό σερί προηγήθηκαν με 12-14. Το μπλοκ της Ανάε διαμόρφωσε το 17-21, με τον Παναθηναϊκό να κάνει μία τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει στο σετ. Τελικά, η Κιέρι κατέκτησε το τρίτο σετ με 19-25 και «σφράγισε» την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Με επίθεση της Ανθούλη, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 11-10 στο τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες μπήκανε στην τελευταία ευθεία του σετ έχοντας από 19 πόντους. Με επίθεση της Ανάε, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τέταρτο σετ με 25-22 και έκανε το 2-2.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 2-7 στο τάι μπρέικ και πήρανε προβάδισμα για την κατάκτηση της νίκης. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-3 σετ και αποχαιρέτησε την διοργάνωση του CEV Challenge Cup.