Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 68-72 από την ΚουΠα Κιλκίς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Σε έναν αγώνα που δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα τους περσινούς τελικούς της ΕΚΑΣΚΕΜ ανάμεσα στις δύο ομάδες, Πιερικός Αρχέλαος (4-8) και ΚουΠα Κιλκίς (8-4) έδωσαν άλλη μία παράσταση που αποζημίωσε με το παραπάνω τους φιλάθλους που το παρακολούθησαν, με την φιλοξενούμενη να αναδεικνύεται νικήτρια στις λεπτομέρειες και να κάνει άλλο ένα βήμα για την είσοδο στα playoff και την ομάδα της Κατερίνης να γνωρίζει την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της και να αναζητά την άμεση επιστροφή στις νίκες με στόχο το καλύτερο πλασάρισμα στα playout κι αν ευνοήσουν και τα υπόλοιπα αποτελέσματα να διεκδικήσει κι εκείνη την είσοδό της στην προνομιούχο τετράδα.

Η ΚουΠα Κιλκίς προηγήθηκε με 2-6 στο 1’ 53”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να τρέχει ένα σερί πέντε πόντων για το 7-6 (4’ 31”), με το γηπεδούχο να παίρνει διαφορά έξι πόντων (16-10) στο 6’ 59”, η ομάδα του Κιλκίς μείωσε σε 18-16 στο 7’ 48” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 22-21.

Η φιλοξενούμενη μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο σημειώνοντας πέντε αναπάντητους πόντους για το 22-26 στο 11’ 03” και διατήρησε το προβάδισμα στα χέρια της, το οποίο έφτασε στους δέκα (33-43) είκοσι τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ΚουΠα έμεινε για 7’ 42” χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός παιδιάς, με την ομάδα της Κατερίνης να το εκμεταλλεύεται και να περνά μπροστά με 45-44 στο 26’ 48”, με τους παίκτες του Νίκου Θεοδωράκου να μπαίνουν στην τελική ευθεία της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (47-50).

Το τέταρτο δεκάλεπτο θύμισε κατά πολύ τους περσινούς τελικούς του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και η νίκη να βαδίζει σε τεντωμένο σκοινί. 4’ 57” πριν το τέλος η φιλοξενούμενη προηγήθηκε με 47-58, με τους παίκτες του Στάυρου Ευγενειάδη να τρέχουν ένα επιμέρους 9-2 και να αποκτούν προβάδισμα έξι πόντων (66-60) στο 36’ 29”, με την ομάδα του Κιλκίς να απαντά με πέντε πόντους σε μόλις είκοσι δύο δευτερόλεπτα για να επαναφέρει τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (66-65) στο 37’ 27”. Ο Μανούσος με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στην ΚουΠα με 66-67 στα 49,8”, με τον Ροδοστόγλου να αποτυγχάνει δις στην συνέχεια να δώσει ξανά το πάνω χέρι την ομάδα του. Ο Θεοδωράκος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έκανε το 66-69 στα 26,6”. Με 17,8” να απομένουν στην κλεψύδρα, ο Ζαφειρούδης μείωσε σε 68-69. Στα 16,4 ο Θεοδωράκος έγραψε το 68-71, ο Λιόλιος αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια να στείλει ο Πιερικός Αρχέλαος το παιχνίδι στην παράταση και η ΚουΠα κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 68-72.

Διαιτητές: Σελεβός, Αγραφιώτης Β.

Δεκάλεπτα: 22-21, 33-43, 47-50, 68-72.