Οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν με 68-45 του Βαφύρα, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί Βέροιας (12-1) δέχθηκαν μόλις δεκατέσσερις πόντους στο πρώτο ημίχρονο μετατρέποντας πρόωρα σε τυπική διαδικασία την αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενοι την αναβολή του αγώνα του Ζαφειράκη Νάουσας απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής, όντας πλέον μόλις δύο νίκες μακριά από την πρόκριση στα playoff.

Στον αντίποδα, ο Βαφύρας (4-9) βρίσκεται στην έβδομη θέση για την κατάκτηση της οποία αναμένεται να δώσει μάχη με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, με τον οποίο υπάρχει ισορροπία σε ενδεχόμενη ισοβαθμία, η οποία θα κριθεί από την συνολική διαφορά πόντων.

Στα χαρακτηριστικά του αγώνα το γεγονός ότι ο Βαφύρας σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο λιγότερους πόντους από όσους σημείωσαν οι Αετοί Βέροιας στο χειρότερο παραγωγικά δεκάλεπτό τους.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Αετοί Βέροιας κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να αποσπαστούν στο σκορ και να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 22-8.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ τους 38-14.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους, με τον Βαφύρα να ισορροπεί το παιχνιδι και το σκορ να διαμορφώνεται σε 53-30.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Αετούς Βέροιας να επικρατούν με το τελικό 68-45.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 22-8, 38-14, 53-30, 68-45.