Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια επικράτησε με 59-49 του Αιγινιακού, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (4-9) κατάφερε να σοκάρει τον Αιγινιακό (8-5) και να του αφαιρέσει το πλεονέκτημα που είχε αποκτήσει το προηγούμενο Σάββατο από τον ΑΟΚ Βέροιας στη μάχη για την τετράδα περιορίζοντάς τον στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, στα οποία η ομάδα της βόρειας Πιερίας σημείωσε σε αμφότερα μονοψήφιο αριθμό πόντων. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Αλεξάνδρεια παραμένει όγδοη, ωστόσο «έπιασε» στη βαθμολογία τον έβδομο Βαφύρα και είναι δύο νίκες πίσω από την έκτη ΑΓΕΠ, ενώ ο Αιγινιακός παρά την ήττα βρίσκεται ακόμη εντός τετράδας,, με τον ΑΟΚ Βέροιας να καραδοκεί και την ΑΓΕΠ να ελπίζει ότι θα μπορέσει να μπει στη διεκδίκηση εκμεταλλευόμενη την αγωνιστική της κατάσταση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια κατάφερε να περιορίσει στους επτά πόντους τον συνήθως παραγωγικό Αιγνιακό και σημειώνοντας υπερδιπλάσιους πόντους προηγήθηκε με 15-7 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο, σημειώνοντας συνολικά δεκαεπτά πόντους και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 24-15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος έδειξε σημάδια ανάκαμψης, καθώς σημείωσε είκοσι έναν πόντους, με την ομάδα από την Ημαθία να σημειώνει δεκαπέντε και να προηγείται με 39-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να ανακτά τουν έλεγχο του αγώνα και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 59-49.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 15-7, 24-15, 39-36, 59-49.