Ο Βατανιακός επικράτησε με 74-50 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός (10-3) δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της ουραγού αλλά μαχητικής ΑΚΕ Πιερίας (1-12) και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση, έχοντας πλεονέκτημα δύο νικών από τους διώκτες της και πλέον είναι κοντά στην εξασφάλιση του «εισιτηρίου» των playoff για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Ο Βατανιακός προηγήθηκε με 11-0 πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα (2’ 45”), με τη διαφορά να φτάνει έως και τους δεκαέξι πόντους (22-6) στο 8’ 14”.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ δεκαπέντε και δεκαεννέα πόντων με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 39-19 χάρη σε ένα επιμέρους 6-1 του γηπεδούχου στα τελευταία 3’ 06”.

Η διαφορά ξεπέρασε τους είκοσι πόντους για πρώτη φορά (42-19) στο 20’ 19”, ενώ στο 25’ 51” έφτασε στους είκοσι επτά (56-29) με τη φιλοξενούμενη να μειώνει στην συνέχεια και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 60-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βατανιακός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του, παρά την προσπάθεια που κατέβαλε μέχρι τέλους η ΑΚΕ Πιερίας να ρίξει τα επίπεδα της διαφοράς με το τελικό σκοr να διαμορφώνεται σε 74-50.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 22-6, 39-19, 60-38, 74-50.