Του Γιώργου Κούβαρη

Ο Παναθηναϊκός έβαλε τα χέρια του και παραλίγο να βγάλει τα… μάτια του απέναντι στην Μακάμπι.

Συγκεκριμένα είχε προβάδισμα εννέα πόντων δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος (83-74) χάρη στο ξέσπασμα του Ντουέιν Μπέικον (19π. 4/7τρ.) και οι παίκτες θεώρησαν ότι το ματς είχε λήξει. Όμως οι Κόλσον και Μπόλντγουιν οδήγησαν την ομάδας τους σε σερί 10-0 για το 83-84 και έβαλαν… φωτιά στο ματς. Μια φωτιά που έσβησε και… πάλι ο «πυροσβέτης» Γουίλιαμς, ο οποίος -όπως και στο ματς με την Βίρτους- με τρίποντο στο ίδιο χρονικό σημείο και από την ίδια θέση ευστόχησε για το προβάδισμα νίκης!

Ουσιαστικά λύτρωσε τον (πολύ καλό σε γενικές γραμμές) Παναθηναϊκό σ’ εκείνο το σημείο, ενώ στη συνέχεια το σουτ που επιχείρησε ο Μπόλντγουιν στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο και το ματς δεν πήγε στην παράταση.

Πολύ ορεξάτος ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του ματς και έδειχνε να έχει τις λύσεις στην άμυνα της Μακάμπι, ακόμη και τη στιγμή που ο Κάτας «γύρισε» σε «ζώνη» προκειμένου να δυσκολέψει την δυσλειτουργική επίθεση του «τριφυλλιού». Παρόλα αυτά το «τριφύλλι» βρήκε τις λύσεις και προηγήθηκε με +8 πόντους (21-13) ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του α’ δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε στο 24-17.

Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός είχε πολύ καλά ποσοστά με 5/9 δίποντα και 4/7 τρίποντα, ενώ η Μακάμπι μετρούσε 5/9 δίποντα, αλλά και μόλις 1/6 τρίποντα με 4 ασίστ για 3 λάθη.

Αν και οι «πράσινοι» είχαν το το μομέντουμ του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά στην 2η περίοδο και με 6-0 σερί πλησίασαν τον πόντο «ψαλιδίζοντας» το προβάδισμα των γηπεδούχων (24-23). Οι παίκτες του Ράντονιτς είχαν μείνει στο «μηδέν» για περισσότερο από τρία λεπτά μέχρι που σκόραραν εμ τον Γουόλτερς για το 26-23 αλλά η Μακάμπι ισοφάρισε σε 26-26 στο 14′ φέρνοντας τις δύο ομάδες στα ίσια. Μάλιστα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 30-31 στο 16′ αλλά οι «πράσινοι» είχαν… φυλάξει το καλύτερο για το τέλος. Ο Λι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του (11π., 3/3διπ., 1/3τρ.), ο Γουίλιαμς (12π., 3/4δίπ., 2/3τρ.) κάρφωνε με… μανία στο καλάθι της Μακάμπι και σε συνδυασμό με κάποιες καλές άμυνες στο τελευταίο τετράλεπτο του β’ δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 15-6 και έκλεισε το πρώτο μισό έχοντας τη μεγαλύτερη διαφορά του ημιχρόνου (45-37).

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/20 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 8/10 βολές, 13-4 ριμπάουντ, 6 ασίστ για 3 λάθη και 2 κλεψίματα. Στον αντίποδα η Μακάμπι έκλεισε το ημίχρονο με 13/22 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 5/5 βολές, 12-6 ριμπάουντ, 8 ασίστ για 5 λάθη και 2 κλεψίματα.

Η διαφορά των 8 πόντων παρέμενε για τον Παναθηναϊκό και στο πρώτο δίλεπτο του α’ ημιχρόνου (48-40) αλλά με ένα 5-0 οι Ισραηλινοί πλησίασαν στην μία κατοχή (48-45) στο 24′. Η Μακάμπι βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στους γηπεδούχους, καθώς ο Μπόνζι Κόλσον είχε αναλάβει δράση για την ομάδα του, την οποία και βοήθησε να πλησιάσει στον έναν πόντο (52-51 στο 26′). Μάλιστα δύο λεπτά πριν από το τέλος του γ’ δεκαλέπτου και σε συνδυασμό με την αμυντική ολιγωρία, η ομάδα του Όντεντ Κάτας έφερε το ματς στα ίσια (56-56) και ουσιαστικά έδινε εκ… νέου το τζάμπολ. Όμως η αντίδραση των «πρασίνων» ήταν άμεση και δια χειρός Πάρις Λι (19π., 3/3δίπ., 3/6τρ., 4/5β.) βρήκε τις λύσεις για επιμέρους 9-2 έως το τέλος της 3ης περιόδου (65-58).

Όμως και πάλι συνέβη ό,τι ακριβώς συνέβαινε και σε όλο το προηγούμενο ματς. Αντί να βρεθεί ο Παναθηναϊκός σε «διψήφια» διαφορά και να αποκτήσει ένα ψυχολογικό αβαντάζ, έβλεπε τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» άμεσα. Όπως και έκαναν στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου, όταν και πραγματοποίησαν επιμέρους 2-8 για το 67-66 στο 32′. Ο Μπόνζι Κόλσον αποτελούσε το μόνιμο «πονοκέφαλο» της «πράσινης» άμυνας ενώ πολύ δύσκολα καλάθια σημείωνε ο Γουέιντ Μπόλντγουιν (69-68 στο 33′ και 71-70 στο 34′). Η Μακάμπι πήρε για δεύτερη φορά το προβάδισμα στο ματς (71-72) πέντε λεπτά πριν από το τέλος Η νέα απάντηση ήρθε από τον Μπέικον ο οποίος πήρε «φωτιά» και ηγήθηκε για επιμέρους 12-4 για τη μεγαλύτερη διαφορά του Παναθηναϊκού (83-74) δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι «πράσινοι» τα έκαναν όλα… λάθος με τους Μπόνζι Κόλσον και Μπόλντγουιν να οδηγούν την Μακάμπι σε σερί 10-0 για το 83-84 στα 52” πριν από το τέλος. Ακολούθησαν 2/2 βολές του Γουόλτερς στα 40” για το 85-84 όπως επίσης και στα 27” ένα επιθετικό ριμπάουντ με φόλοου του Κόλσον για το 85-86. Όμως στην τελευταία επίθεση, ο Γουόλτερς «είδε» με ολύμπια ψυχραιμία τον Γουίλιαμς για το τρίποντο της νίκης (88-86) στα 7” πριν από το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Αφενός χάρη στο τρίποντο του Γουίλιαμς γιατί παραλίγο να ολοκληρώσει ένα απίστευτο «χαρακίρι». Αφετέρου επειδή ήταν πολύ παραγωγικός με 88 πόντους στην επίθεση και παίζοντας πολύ καλύτερα στο ένα μισό του παρκέ.

MVP: Ο Πάρις Λι ήταν ο παίκτης που «κράτησε» τον Παναθηναϊκό στο ματς έχοντας 21 πόντους με 4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ντέρικ Γουίλιαμς χάρη και στο τρίποντο νίκης, αν και είχε «γεμάτο» ματς με 17 πόντους (3/4δίπ., 3/5τρ., 2/2β.) και 5 ριμπάουντ, ο Μπέικον έκανε στο τέλος το ξέσπασμά του (19π.) ενώ ο Παπαγιάννης πραγματοποίησε καλό παιχνίδι ύστερα από αρκετό καιρό.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: ΝτιΜπαρτολομέο και Άνταμς δεν πρόσφεραν τίποτα στην Μακάμπι σε αυτό το ματς.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φοβερό τρίποντο νίκης του Ντέρικ Γουίλιαμς στα 7.6” για το τέλος του αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 12/27 τρίποντα του Παναθηναϊκού

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Παναθηναϊκός κρατάει τη νίκη και την αντίδραση. Αμυντικά δεν τα πήγε καθόλου καλά αλλά από τη στιγμή που είχε σε μεγάλη μέρα τους Λι, Γουίλιαμς και Μπέικον οι οποίοι πέτυχαν τους 57 από τους 88 πόντους της ομάδας του, τα πάντα έγιναν πιο εύκολα στη συνέχεια.

Διαιτητές: Πέρεθ, Μπελόσεβιτς, Γιαβόρ.

Δεκάλεπτα: 24-17, 45-37, 65-58, 88-86.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Γουόλτες 9 (1), Λι 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπαγιάννης 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 19 (2/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα (0/3 σουτ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4 (0/2 δίποντα, 4/4 βολές).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 11 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ασίστ), Μπάλντγουιν 21 (8/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτι 8 (2/6 τρίποντα), Σόρκιν 6, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 3 (1), Χόλινς, Νίμπο 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόλσον 29 (7/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 17/34 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 18/22 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μακάμπι Τελ Αβίβ: 25/42 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 9/10 βολές, 38 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ.

Πηγή: Gazzetta