Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 69-72 από τους Αετούς Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά όμορφο στο μάτι αλλά και ενδιαφέρον μέχρι το τέλος του, με τους δύο αντιπάλους να δίνουν από το ξεκίνημα ένα πολύ υψηλό τέμπο ρυθμού στο ματς κάνοντάς το ελκυστικό για το θεατή, αλλά και παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκειά του προσφέροντας θεαματικές φάσεις και στις δύο άκρες του παρκέ.

Οι Αετοί Βέροιας πήραν από το «καλημέρα» το προβάδισμα στο παιχνίδι και το υπερασπίστηκαν για 38 ολόκληρα λεπτά, με την ΑΓΕ Πιερίας από την πλευρά της να γίνεται «βραχνάς» στον αντίπαλό της και να καταφέρνει να ισοφαρίσει την παρτίδα σε 69-69 για πρώτη (και τελευταία) φορά στο ματς δύο περίπου λεπτά πριν τη λήξη κάνοντας «θρίλερ» το φινάλε.

Ωστόσο στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, η φιλοξενούμενη ομάδα έδειξε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια, έκανε το 69-72, με την ομάδα της Κατερίνης να έχει διπλή ευκαιρία στην τελευταία κατοχή για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά τα δύο σουτ που επιχείρησαν οι παίκτες της πίσω από τα 6,75 δε βρήκαν στόχο, με το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει εν τέλει στους Αετούς Βέροιας.

Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας «συγκατοικώντας» με το Ζαφειράκη Νάουσας έχοντας ρεκόρ 11-1, ενώ από την άλλη η ΑΓΕ Πιερίας έπεσε στο 5-7 κερδίζοντας ωστόσο το χειροκρότημα και τις εντυπώσεις για τη σπουδαία προσπάθεια απέναντι σε ένα από τα φαβορί για τον τίτλο.

Από την αρχή του πρώτου δεκαλέπτου αμφότερες οι ομάδες, έδωσαν ένα πολύ γρήγορο τέμπο ρυθμού στο ματς, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα από το ξεκίνημα ξεκινώντας με ένα σερί 0-8 μετά τα πρώτα δυόμιση περίπου λεπτά, με την ΑΓΕ Πιερίας να απαντάει στη συνέχεια με ένα δικό της επιμέρους 7-2, (7-10, 5′ και 40″). Οι Αετοί συνέχισαν να διατηρούν το πάνω χέρι στο ματς, με τους γηπεδούχους να ρίχνουν ξανά τη διαφορά στο τρίποντο (14-17, 2′ και 20″) και την ομάδα της Βέροιας να κλείνει εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα επτά πόντων (14-21).

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά παραγωγικές, με την ΑΓΕ Πιερίας να πετυχαίνει σε αυτό το δεκάλεπτο τέσσερα εύστοχα τρίποντα. Από την άλλη, οι Αετοί συνέχισαν να διατηρούν το πάνω χέρι έχοντας πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας, έφτασαν τη διαφορά μέχρι το +8 (19-27, 6’ και 58’’) με την γηπεδούχο να μειώνει στον πόντο (32-33) με 1’ και 55’’ πριν το ημίχρονο. Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας ένα ισχνό προβάδισμα έξι πόντων (34-40).

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα της Βέροιας εξακολουθούσε να υπερασπίζεται το προβάδισμά της, με την ΑΓΕ Πιερίας να παραμένει διαρκώς σε απόσταση αναπνοής. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά στη συνάντηση (42-52) σχεδόν στα μισά της περιόδου, την ανέβασαν μέχρι το +12 με ένα σχεδόν λεπτό πριν το φινάλε του δεκαλέπτου (46-58, 1’ και 09’’) το οποίο εν τέλει έκλεισε με το σκορ στο 49-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το σύνολο της Ημαθίας πήρε εκ νέου αέρα 12 πόντων στο ξεκίνημα (51-63, 9’ και 01’’), με την κατερινιώτικη ομάδα να μη χάνει την πίστη και την αυτοπεποίθησή της και με τρομερά ψυχικά αποθέματα να «ροκανίζει» τη διαφορά όσο κυλούσαν τα λεπτά, να μειώνει στους τρεις δύο φορές και εν τέλει να ισοφαρίζει την παρτίδα για πρώτη φορά σε 69-69 με 1’ και 52’’ πριν τη λήξη δίνοντας δραματικό τόνο στο φινάλε του παιχνιδιού. Εκεί, οι Αετοί Βέροιας έδειξαν ψυχραιμία, δεν έχασαν το μυαλό τους, πήραν και πάλι προβάδισμα έστω και ισχνό κάνοντας το σκορ 69-72 (0’ και 55’’), με την ομάδα του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να έχει τη δυνατότητα να ισοφαρίσει εκ νέου έχοντας και την τελευταία κατοχή αλλά τα σουτ τριών πόντων που επιχείρησαν οι παίκτες της δε βρήκαν στόχο και έτσι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν … δια πυρός και σιδήρου από την Κατερίνη με τελικό σκορ 69-72.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 14-21, 34-40, 49-60, 69-72.