Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 62-84 από τον Αιγινιακό, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός (8-4) ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με αποτέλεσμα να σβήσει κάθε ελπίδα του Βαφύρα (4-8) να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα κι έφτασε εύκολα στη νίκη η οποία τον διατηρεί στην τέταρτη θέση -μια νίκη μπροστά από τον ΑΟΚ Βέροιας, με τον Βαφύρα να παραμένει στην έβδομη και το μόνο που κρατάει από το αποψινό παιχνίδι είναι η παραγωγικότητά του στο δεύτερο ημίχρονο.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Αιγινιακό να είναι πιο παραγωγικός από τον αντίπαλό του και να προηγείται με 15-21 στην ολοκλήρωσή του.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το φιλοξενούμενο να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 20-49 (5-28 επιμέρους σκορ).

Με τη διαφορά να είναι σε απαγορευτικά για επιστροφή του Βαφύρα επίπεδα, η δύο ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα σημειώνοντας συνολικά σαράντα τέσσερις πόντους, με το γηπεδούχο να πετυχαίνει όσους πόντους σημείωσε σε όλο το πρώτο ημίχρονο και την ομάδα της βόρειας Πιερίας να προηγείται με 40-73.

Με το τέταρτο δεκάλεπτο να έχει διαδικαστικό πλέον χαρακτήρα, ο Βαφύρας κατάφερε να μειώσει την έκταση της ήττας και ο Αιγινιακός κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 62-84.

Διαιτητής: Τοπαλίδης, Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 15-21, 20-49, 40-73, 62-84.