Ο Βαφύρας επικράτησε με 69-63 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βαφύρας (4-7) κατάφερε χάρη σε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα και να επιστρέψει στα επιτυχή ανεβαίνοντας στο έβδομο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα, προσπερνώντας τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (3-8), ο οποίος παρά την προσπάθεια που έκανε στο τέταρτο δεκάλεπτο να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την τρίτη συνεχόμενη ήττα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Βαφύρα να είναι αυτός που το ολοκλήρωσε όντας μπροστά στο σκορ με 20-17.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη διαφορά ότι ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ήταν αυτός που σημείωσε τέσσερις περισσότερους πόντους και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 36-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά καθόρισε την έκβαση του αγώνα, με το γηπεδούχο να σημειώνει είκοσι δύο πόντους και δεχόμενος μόλις επτά ξέφυγε στο σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε σε 58-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νικής, με τον Βαφύρα να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 69-63.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 20-17, 36-37, 58-44, 69-63.