Οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν με 81-57 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί Βέροιας (10-1) δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη και εκμεταλλευτούν την ήττα του Ζαφειράκη Νάουσας ισοβαθμώντας μαζί του στην κορυφή, κόντρα στην ουραγό ΑΚΕ Πιερίας (0-11) η οποία ταξίδεψε στην πρωτεύουσα της Ημαθίας με μόλις έξι παίκτες.

Οι Αετοί Βέροιας επέβαλαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το ρυθμό τους, αποσπάστηκαν στο σκορ και προηγήθηκαν με 25-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΚΕ Πιερίας ισορρόπησε το παιχνίδι, σημειώνοντας δεκαοκτώ πόντους και δεχόμενη έναν λιγότερο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ με 42-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο, διεύρυναν το προβάδισμά τους και έκλεισαν την περίοδο με ο υπέρ τους 62-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Αετοί Βέροιας διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 81-57.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Κούλης.

Δεκάλεπτα: 25-10, 42-28, 62-40, 81-57.