Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με 53-58 από τον ΑΟΚ Βέροιας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Παρά το γεγονός ότι από την εκπνοή της πρώτης περιόδου μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης οι Πάνθηρες (1-10) ήταν πίσω στο σκορ, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους δεκατέσσερις πόντους, ήταν μαχητικοί και ανταγωνιστικοί μέχρι τέλους, φτάνοντας σε απόσταση μίας κατοχής 1’ 52” πριν τη λήξη, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να τη νίκη από τον ΑΟΚ Βέροιας (7-4) ο οποίος σημείωσε μόλις δύο πόντους σε 5’ 01” στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο έφυγε από την Κατερίνη με το ροζ φύλλο αγώνα. Μετά την ολοκλήρωση της αγωνιστικής οι Πάνθηρες παραμένουν στην ένατη θέση, με τον ΑΟΚ Βέροιας, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον Τριχόπουλο, να βρίσκεται στην τέταρτη θέση, ισόβαθμος με τον πέμπτο Αιγινιακό και μία νίκη πίσω από τον τρίτο Βατανιακό.

Οι Πάνθηρες προηγήθηκαν με 8-2 στο 1’ 48” και με 13-6 στο 4’ 17”, ωστόσο στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου έμεινε άποντος, με τον ΑΟΚ Βέροιας να σημειώνει δέκα πόντους στα τελευταία 4’ 47” και να προσπερνά με 13-16.

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι το 16’ 12” (22-20), με το φιλοξενούμενο να τρέχει ένα επιμέρους 2-10 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 24-20.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (29-40) στο 25’ 42”, με την ομάδα της Βέροιας να την παγιώνει και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 36-44.

Ο ΑΟΚ Βέροιας έφτασε το προβάδισμά του στη μέγιστη τιμή (38-52) στο 32’ 55”, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί οκτώ πόντων και να μειώνουν σε 46-52 στο 33’ 49”, με τη διαφορά να πέφτει στους δύο (52-54) στο 38’ 08”, ωστόσο ο ΑΟΚ Βέροιας κατάφερε να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ και να επικρατήσει με το τελικό 53-58.

Διαιτητές: Χρυσάφης, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 13-16, 24-30, 36-44, 53-58.