Ο Αιγινιακός επικράτησε με 50-44 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στο αγώνα με τη χαμηλότερη παραγωγικότητα της αγωνιστικής ο Αιγινιακός (7-4) κατάφερε να ξεπεράσει το σοκ του πρώτου δεκαλέπτου ανατρέποντας την εις βάρος του κατάσταση και με τη νίκη αυτή να παραμείνει στην πέμπτη θέση, μία νίκη πίσω από τον τρίτο Βατανιακό. Αντίθετα η ΑΓΕ Πιερίας (5-6) έχασε χρυσή ευκαιρία να πάρει μία νίκη που θα την έβαζε για τα καλά στο παιχνίδι της τετράδας καθώς πλέον βρίσκεται δύο νίκες πίσω από τον τέταρτο ΑΟΚ Βέροιας, δειχνοντας ωστόσο ότι παραμένει υπολογίσιμος αντίπαλος, έστω κι αν οι ευκαιρίες να διεκδικήσει την είσοδό της στα play off για την κατάκτηση του πρωταθλήματος λιγοστεύουν και δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια ήττας κόντρα στους υπόλοιπους διεκδικητές.

Καλύτερα μπήκε η ΑΓΕ Πιερίας στην αναμέτρηση, περιορίζοντας τον Αιγινιακό στους έξι πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου και προηγήθηκε με 6-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι όροι αντιστράφηκαν, με το γηπεδούχο να είναι αυτός που περιόρισε την αντίπαλό τους στους οκτώ πόντους και σημειώνοντας έξι περισσότερους μείωσε σε 20-23 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να είναι αυτή που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να είναι αυτή που βρέθηκε σε θέση οδηγού στο τέλος της περιόδου, έστω και με βραχεία κεφαλή (36-35).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός περιόρισε και πάλι την ΑΓΕ Πιερίας σε μονοψήφιο σκορ, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 50-44.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 6-15, 20-23, 36-35, 50-44.