Ο Βατανιακός επικράτησε με 69-68 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός (8-3) τερμάτισε το αήττητο σερί του Ζαφειράκη Νάουσας (10-1), κατακτώντας μία πολύ σημαντική για την οικονομία του πρωταθλήματος σε ότι αφορά την είσοδό του στην πρώτη τετράδα, σε μία αναμέτρηση για γερά νεύρα και παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μία νίκη μπροστά από ΑΟΚ Βέροιας και Αιγινιακό. Στον αντίποδα, ο Ζαφειράκης Νάουσας, ο οποίος παρατάχθηκε με μισή ντουζίνα απουσίες, είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, ωστόσο δεν κατάφερε να εκδηλώσει την τελευταία επίθεση και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πλέον συγκάτοικους τους Αετούς Βέροιας.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας ήταν ο πρώτος που κατάφερε να προηγηθεί με απόσταση μεγαλύτερη της μίας κατοχής (4-8) στο 5’ 11”, με τον Βατανιακό να προσπερνά με 12-8 στο 8’ 03” και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 17-15.

Ο γηπεδούχος πήρε για πρώτη φορά διαφορά πέντε πόντων (22-17) στο 12’ 13” στην συνέχεια την έφτασε έως και τους εννέα (28-19) στο 13’ 40”, με την ομάδα της Νάουσας να αντιδρά και να προσπερνά με 31-32 σρο 17’ 05” και η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους τριάντα έξι πόντους.

Σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη είχαν στα χέρια τους το προβάδισμα, το οποίο έφτασε έως και τους οκτώ πόντους (44-36) στο 23’ 39”, με το φιλοξενούμενο να κλείνει και πάλι την ψαλίδα και να ισοφαρίζει σε 53-53 στο 29’ 27”

Ο Ζαφειράκης Νάουσας πέρασε μπροστά στο σκορ μετά 13’ 06” με 53-55 (30’ 11”), ωστόσο διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ μόλις για δεκαεπτά δευτερόλεπτα, με τον Βατανιακό να ανακτά το προβάδισμα. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, ο Βατανιακός ήταν μπροστά στο σκορ, με το φιλοξενούμενο να ακολουθεί κατά πόδας, με την νίκη να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα και το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στο γηπεδούχο με το τελικό 69-68.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 17-15, 36-36, 53-53, 69-68.