Στον προημιτελικό γύρο του Europe Cup ολοκλήρωσε απόψε 17/12 το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι η γυναικεία ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Παναθηναϊκού ΑΟ.

Πάλεψε και στον καθοριστικό δεύτερο αγώνα με τη Μοράφσκι Κρουμλόφ στη Τσεχία, πήρε το προβάδισμα και κυνήγησε την ανατροπή της χτεσινής ήττας με 3-0, όμως στο τέλος έχασε δεύτερη φορά με 3-2 και αποκλείστηκε. Η πορεία του εκτός συνόρων βεβαίως, ήταν επιτυχημένη και αυτή τη χρονιά. Μετά από την περσινή κατάκτηση του Europe Trophy (στον τελικό του οποίου θυμίζουμε ότι είχε νικήσει τη Μοράφσκι Κρουμλόφ), φέτος είχε αρχικά την τιμή να γίνει το πρώτο ελληνικό σωματείο, που αγωνίστηκε στο Τσάμπιονς Λιγκ κι έπειτα να προχωρήσει από το στάδιο 2 στα προημιτελικά του Europe Cup. Ήταν δε, στις 4 καλύτερες ομάδες της 2ης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης συλλόγων, καθώς η τελική 8άδα συμπληρώθηκε από ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ. Στον σημερινό αγώνα τις νίκες για τον Παναθηναϊκό σημείωσαν η Σλοβένα Άνα Τοφάντ και η Κατερίνα Τόλιου. Αγωνίστηκε και η Κωνσατντίνα Παρίδη, ενώ στο κοουτσάρισμα ήταν ο Λευτέρης Μάκρας. Στην αποστολή και ο team manager της επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Παναθηναϊκού Σωτήρης Χούμος.

Μετά το βαρύ 3-0 του πρώτου ματς η αθηναϊκή ομάδα δεν είχε να κάνει τίποτε άλλο το Σάββατο, ως τυπικά φιλοξενούμενος αυτή τη φορά, από το να τα δώσει όλα για να γυρίσει την κατάσταση. Τον βόλευε και νίκη με 3-1 διότι και σε αυτή την περίπτωση η υπόθεση της πρόκρισης θα πήγαινε στο «χρυσό ματς» (όπως φυσικά και με επικράτηση 3-0). Πράγματι μπήκε με αποφασιστικότητα και με αλλαγή στησίματος στη θέση 2 πήρε αρχικά τη νίκη με την Τοφάντ.

Στο πολύ κρίσιμο δεύτερο ματς η Τόλιου είχε μία ακόμα γερή κόντρα με τη Γιαπωνέζα Γιοσίντα. Στο τέλος κάμφθηκε με 3-1 σετ και με το σκορ ομάδων πλέον στο 1-1 δεν υπήρχε περιθώριο για άλλη ήττα.

Στη θέση 3 η Παρίδη άρχισε εξαιρετικά κόντρα στη Ρωσίδα Τσερνάβσκαγια, μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Όταν η Μοράφσκι έφτασε στο 2-1 υπέρ της έκλεισε και η υπόθεση της πρόκρισης. Το υπόλοιπο του ματς ήταν μόνο για το γόητρο, ο Παναθηναϊκός διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη, ώσπου στις λεπτομέρειες ηττήθηκε με 3-2. .