Η ΦΕΑ επικράτησε του Παπάγου 89-77 στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 του UNICEF Trophy μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που έγινε στο «Αντώνης Τρίτσης» του Χολαργού. Οι νικητές θα αντιμετωπίσουν στον τελικό του Σαββάτου (15:00) στο ΟΑΚΑ τον Πανιώνιο, που νωρίτερα επικράτησε 83-73 του Ηρακλή. Ο νικητής πέρα από το τρόπαιο του νεοσύστατου θεσμού θα κερδίσει και μια θέση στο Final8 του Κυπέλλου, που θα διεξαχθεί τον Φεβρουάριο στο Ηράκλειο Κρήτης με τη συμμετοχή των επτά πρώτων ομάδων της BasketLeagueμε την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου.

Η ΦΕΑ προηγήθηκε 7-5 με τη συμπλήρωση δυόμισι λεπτών με πρωταγωνιστή τον Καραχάλιο, ωστόσο ο Παπάγου με πλουραλισμό στην επίθεση και οδηγό τον Πίτερσον έφτασε στο +6, 14-20, στα 34’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το προβάδισμα για την ομάδα του Μιχάλη Κουρή έφτασε τους επτά με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπαλού (22-29, 8:00 πριν το ημίχρονο), ενώ δύο σερί τρίποντα του Καρούζου εκτόξευσαν τη διαφορά στο +11, 30-41, πεντέμισι λεπτά πριν την ανάπαυλα. Η ομάδα του Αλέξη Καρατζά, ωστόσο, αντέδρασε και με αιφνιδιασμό του Στεργιάκη πλησίασε στους τέσσερις, 41-45, στα 43’’ πριν το ημίχρονο.

Με τρίποντο του Καραχάλιου η ΦΕΑ έφτασε σε απόσταση βολής στην πρώτη επίθεση της τρίτης περιόδου, 45-47, όμως το τέταρτο τρίποντο του Καρούζου αποκατέστησε την διψήφια διαφορά (47-57), 6:58 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο. Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας με ηγέτη τον Στεργιάκη και άμυνα ζώνης όχι απλώς γύρισε το παιχνίδι αλλά προηγήθηκε 67-60, 1:04 πριν το τέλος της περιόδου. Ο Παπάγου, πάντως, εκμεταλλευόμενος ένα αντιαθλητικό και μια τεχνική ποινή έκλεισε με ένα 6-0 το δεκάλεπτο, 67-66.

Η ΦΕΑ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, 73-66, ενώ με τον Παπάγου να δυσκολεύεται σταθερά από την άμυνα ζώνης ξέφυγε με 77-69 στα μισά του δεκαλέπτου. Ο Καραλευθέρης με δύο τρίποντα, ισάριθμες βολές και μια ασίστ οδήγησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, 87-72, 1:51 πριν το τέλος και έκρινε οριστικά το ματς.

Διαιτητές: Τηγάνης, Τεφτίκης, Μαρτινάκος.

Δεκάλεπτα: 16-20, 42-47, 67-66, 89-77.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Σγούρος, Βαφειάδης 3 (1), Στεργιάκης 24 (1), Κοντός 13 (1), Ζήρος 3 (1), Λίτσος, Παπανικολάου 3 (1), Καραχάλιος 21 (2), Δεϊμέζης 2, Καραλευθέρης 15 (2), Γεωργοπαπαδάκος 5 (1).

ΑΣ Παπάγου (Κουρής): Γεωργοπαπαδάκος 1, Σανδραμάνης 2, Κόης 13 (3), Καρούζος 18 (4), Σολωμός 8, Μπέλη 12, Καρακώστας 2, Μπαλός 6 (1), Πίτερσον 15.