Ο Αρχέλαος ηττήθηκε με 27-20 από την Εκμάθηση Αθλημάτων, στο Σπίτι του handball, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, εμ τη διαφορά να φτάνει έως και τα πέντε τέρματα, ωστόσο στο τελευταίο εικοσάλεπτο την αναμέτρησης έχασε την επαφή με το σκορ και γνώρισε πέμπτη του ήττα σε έξι αγώνες και παρέμεινε στη ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Καλύτερα μπήκε ο Αρχέλαος Κατερίνης στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο σκορ, με τη διαφορά να φτάνει στα πέντε τέρματα (4-9) στο εικοστό λεπτό. Στην συνέχεια, η Εκμάθηση Αθλημάτων μείωσε τη διαφορά, με το φιλοξενούμενο να προηγείται με 10-11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το τεσσαρακοστό λεπτό, σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο κι άρχισαν να χτίζουν μία διαφορά η οποία έφτασε έως και τα επτά τέρματα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 27-20.

Διαιτητές: Νάσκος, Παπούλιας.

Δίλεπτα: 5-6.
Πέναλτι: 2/3-0/0.

Πεντάλεπτα: 1-3, 2-4, 3-7, 4-9, 8-10, 10-11 (ημ.), 11-12, 13-13, 18-14, 21-17, 24-18, 27-20.

ΑΟ Εκμάθησης Αθλημάτων (Κεχαγιάς): Γαλανός 2, Κυριμλίδης 3, Πίνο 2, Μαντζόπουλος, Λόγια 4, Κουτσοκώστας 1, Κυριακίδης, Παπαμάρκος, Μπαμπλέρης 5, Κοπαΐδης 3, Θαναηλάκης 6, Παπαγεωργίου, Μασούρας, Ιμσιρίδης.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Χοτοκουρίδου): Κοσμίδης, Μάνης, Κουλλόλλι, Τσαβές 1, Ράντος 6, Μαυρόπουλος 3, Κωνσταντάκης 4, Θυμιόπουλος 2, Ξώνης 1, Ξεφτέρης, Εγγλέζος 2, Χαραλαμπίδης 1, Φουστάνης, Κανταρτζής, Χατζηιωαννίδης, Τόνας.